27 października grupa Parafian z Osieka nad Notecią udała się do dwóch sanktuariów maryjnych: w Górce Klasztornej i w Byszewie.

Pielgrzymowanie wpisało się w bezpośrednie przygotowanie do misji świętych i peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafii. – Wasi bliscy, 40 lat temu przed tymi wydarzeniami również udali się na pielgrzymkę, dzisiaj czynicie to wy. Wykorzystajcie ten czas jak najlepiej – powiedział ks. Adam Przyborski, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Osieku nad Notecią.

50-osobowa pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą i zwiedzaniem Sanktuarium MB Góreckiej. – Był to czas, aby pobyć z Matką, która nie patrzy na nasze wady, słabości, ale patrzy na nas z miłością – powiedziała Iwona Bury, uczestniczka pielgrzymki.

Kolejnym punktem naszego pielgrzymowania było Byszewo. Kustosz sanktuarium przedstawił nam historię tego miejsca. Mieliśmy również czas, aby pojednać się z Panem Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania.

Centralnym punktem wyjazdu była Msza św., której przewodniczył ks. Patryk Styba, wikariusz parafii św. Józefa w Osieku nad Notecią. – Ten cudowny wizerunek, otaczany tak wielką czcią przez rzesze wiernych naszej ojczyzny, pociąga ku sobie może właśnie dlatego, iż potrzeba nam kogoś, kto będąc nieustannie gotowym, oczekuje wciąż na nasze słowa prośby, by przedstawiać je Synowi. Maryja cierpliwie słucha, cierpliwie zachowuje i cierpliwie rozważa także i nasze sprawy. Wpatrując się w Jej wizerunek, słyszymy słowa pełne nadziei, że słowo kierowane przez Nią ku Panu Bogu, nie wraca bezowocne. Potrzeba nam jedynie zatopić się w ciszy wiary i w milczeniu, tak jak Ona czyni to od setek lat z jasnogórskiego obrazu, przybliżać się do tronu łaski – powiedział podczas homilii, w której nawiązał do peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Osieku nad Notecią. – Myślę, że ten czas pielgrzymowania był mi bardzo potrzebny. Mogłam oderwać się od szarej codzienności i bardziej rozważyć to, do czego w naszej parafii się przygotowujemy. W Byszewie byłam pierwszy raz. Nigdy nawet nie słyszałam o tej miejscowości, o tym świętym miejscu – powiedziała uczestniczka Ewa Golla, która pielgrzymowała wraz ze swoim mężem i dziećmi.

Tekst: Ks. Patryk Styba
Zdjęcia: Krzysztof Belka

 
print