„Czas w Rzymie dał nam możliwość szerszego spojrzenia na Kościół oczami młodych” – powiedziała Ida Kosmeja. Podczas diecezjalnego zlotu młodzieży, który odbywał się w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II w Bydgoszczy, podsumowano XV Zgromadzenie Ogólne Zwyczajnego Synodu Biskupów. Wydarzenie pod nazwą „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” zakończyło się 28 października.

Refleksją z prac w młodzieżowych grupach roboczych, których owoce przekazywane były Ojcom Synodalnym reprezentującym polski episkopat, podzieliły się delegatki diecezji – Maria Peplińska z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy oraz Ida Kosmeja z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. – Chcielibyśmy, aby w Kościele traktowano nas poważnie, ponieważ często doświadczamy tego, że nie jesteśmy wysłuchani bądź nasze opinie nie są brane pod uwagę. Tworzymy Kościół dziś – powiedziała Maria Peplińska. – Wraz z uczestnikami poszukiwaliśmy wspólnych inspiracji – dodała Ida Kosmeja.

Obecni na zlocie członkowie rady oraz przedstawiciele różnych wspólnot młodzieżowych zastanawiali się nad kondycją wiary współczesnego młodego człowieka oraz potrzebą świadectwa rówieśników, które będzie przekonującym potwierdzeniem Bożej obecności w ich życiu. – Refleksje miały wymiar praktyczny – jak być takimi w przestrzeniach obecności młodzieży – w szkole, grupie przyjacielskiej czy rówieśniczej, wspólnocie parafialnej. Niezmiernie ważne w tym względzie jest czytelne odkrycie Bożego powołania względem mnie – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Tej tematyce miał pomóc przygotowany blok warsztatowy, połączony ze świadectwami rozeznawania życiowego powołania przez zaproszonych gości: s. Małgorzatę Kusińską CSDP ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, o. Macieja Sierzputowskiego CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Joannę Bukowską z Ruchu Szensztackiego. Zadaniem roboczym w grupach była interpretacja części II Instrumentum Laboris pt. „Wiara i rozeznanie powołania”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Mariola Ciesielska i Marta Chmielewska