„Tylko ludzie wolni są w stanie wolność utrzymać” – powiedział moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Janusz Konysz. Ponad 150 osób bawiło się na II Bezalkoholowym Bydgoskim Balu Niepodległości.

Uczestnikom towarzyszyły dobra muzyka, także ta przedwojenna, postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Jana Ignacego Paderewskiego.

Wydarzenie, które było okazją do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zostało zorganizowane przez Domowy Kościół, Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy oraz Fundację Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy. – W czasie objawień 1877 roku w Gietrzwałdzie Matka Boża mówiła, że największym wrogiem Polaków jest pijaństwo i rozwiązłość małżeńska. Wielcy święci i błogosławieni czasów zaborów robili wszystko, co możliwe, aby podnieść moralnie i religijnie nasz naród. Tylko ludzie wolni są w stanie wolność utrzymać – powiedział moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Janusz Konysz.

Diakonia społeczna przygotowała program artystyczny, w trakcie którego wszyscy uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne. W czasie balu była także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat odzyskania niepodległości przez Polskę, a także archiwalnych zdjęć Bydgoszczy.

Wydarzenie w murach hotelu Holiday Inn było powrotem do szczytnej polskiej tradycji organizowania bali z okazji ważnych świąt państwowych. Do tańca przygrywał zespół  „4 M +” z Bydgoszczy.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marek Piątkowski