„Dzisiaj dziękujemy za nasze funkcjonowanie, naznaczone darami i Bożą łaską” – powiedział prezes bydgoskiej Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz. W jej siedzibie, którą jest Dom Jubileuszowy Jana Pawła II, gościła kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej (wędrująca po całej diecezji), a także erygowana została kaplica Świętych Matki Teresy z Kalkuty i Jana Pawła II.

Uroczystości zainaugurowały stałą obecność Najświętszego Sakramentu w miejscu ustanowionym 4 listopada przez bp. Jana Tyrawę, który przewodniczył liturgii na zakończenie obecności obrazu Matki Bożej. – Po pierwsze, co miesiąc w gronie naszych absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” spotykamy się na wspólnej Eucharystii. Niezwykłą częścią tego duszpasterstwa jest „Wiatrak”. On z tej wspólnoty wyrósł. Po drugie, przybywa do nas Matka Boża w kopii obrazu. Po trzecie, inaugurujemy działalność kaplicy, w której na stałe zagościł Chrystus. Dzisiaj dziękujemy za nasze codzienne życie naznaczone darami i Bożą łaską. To również zaproszenie do tego, by tych darów nie zmarnować, lecz je pomnożyć – dodał diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Buchholz.

W programie uroczystości zaplanowano czuwanie przed obrazem Maryi, w którym uczestniczyli byli i aktualni pracownicy „Wiatraka”, rodziny, młodzi oraz studenci z „Martyrii”. Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy. Całość została zwieńczona wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Narodziny „Wiatraka” miały miejsce 1 lipca 1995 roku. Początkowo funkcjonował on jako Centrum Kultury Katolickiej. Od 2003 roku działalność rozszerzyła się o fundację. Niezmienną misją „Wiatraka” jest wspieranie osoby ludzkiej na wszystkich etapach jej życia, aby z pomocą św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty osiągnęła pełnię szczęścia w odkrywaniu godności oraz dojrzałym i odpowiedzialnym darze dla drugiego człowieka.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz