Młodzi aktorzy z „Koła Miłośników Teatru” działającego w internacie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy, wystawili przedstawienie „Historia pewnej książki”.

Scenariusz jest owocem opowieści ks. Piotra Buczkowskiego, a także artykułu autorstwa Katarzyny Jarzembowskiej, zamieszczonego w „Przewodniku Katolickim”.

Sztuka przedstawia poruszające losy mamy diecezjalnego duszpasterza niewidomych w czasie drugiej wojny światowej, zwłaszcza jej hart ducha. Jako dziewczyna została wywieziona do gospodarstwa niemieckiego. – W tej historii pojawił się skarb, książka, stare wydanie poezji Adama Mickiewicza. Młoda dziewczyna, dzięki wierze w Boga i sile słowa zapisanego właśnie w poezji wieszcza, przetrwała trudny czas wojny – powiedziała Zenona Góra.

To pod jej opieką oraz Magdaleny Donarskiej i Marzanny Staśkiewicz, które są tyflopedagogami, realizacja sztuki mogła dojść do skutku. Przedstawienie składało się z trzech części. Całość została spojona pamiętnikiem Joanny, odczytywanym z zapisu Braille’a. – Ujęło mnie przede wszystkim przesłanie tego przedstawienia. Skupiamy się na książce, pięknej poezji, która potrafiła rozjaśnić mroki losów człowieka w czasie wojny – powiedziała Weronika Stepczyńska, odpowiedzialna za narrację.

Przedstawienie zostało również uhonorowane drugim miejscem podczas przeglądu małych form teatralnych, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego w ramach XXXVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. – To bardzo osobista historia, o której mama wielokrotnie mówiła. Jej marzeniem było, abym opowiedział ją dalej swoim dzieciom. Jestem księdzem i tę historię przekazali moi uczniowie, których od wielu lat uczę – podsumował ks. Piotr Buczkowski.

Publiczność zgromadzona w Otwartej Przestrzeni „Światłownia” w Bydgoszczy nagrodziła młodych niewidomych aktorów gromkimi brawami.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print