Koncert wokalisty, pianisty, kompozytora, autora tekstów, zwycięzcy programu telewizyjnego „The Voice of Poland” Krzysztofa Iwaneczki w bydgoskiej Bazylice Królowej Męczenników zwieńczył VII Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”, którego organizatorem była bydgoska Fundacja „Wiatrak”.

W sumie wpłynęło 456 prac z trzynastu województw. Ich autorami były osoby w wieku od 7 do 87 lat. Jury oceniało talenty w siedmiu kategoriach, m.in. literatura, fotografia, plastyka (rysunek i malarstwo) oraz teatr. Temat przewodni brzmiał „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”– Wszystkie prace oddają miłość do naszej ojczyzny, wspominają historię naszego państwa, wychwalają krajobrazy, pokazują polską kulturę i symbolikę – powiedziała koordynator festiwalu Kamila Muszyńska z Fundacji „Wiatrak” w Bydgoszczy.  

Podczas koncertu galowego odbyło się wręczenie nagród laureatom oraz statuetek „Przyjaciel Wiatraka”, który obchodził swoje 23. urodziny. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się: Aleksander Dętkoś, Stanisław Sobieszczański, Andrzej Muszyński, Piotr Zaporowicz, Krzysztof Kosmatka, Aneta i Marcin Kania oraz Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. – Mamy fantastycznych orędowników w niebie – św. Jana Pawła II i św. Matkę Teresę z Kalkuty. Także przyjaciół na ziemi, którzy „Wiatrak” dostrzegają i go wspierają – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.

Narodziny „Wiatraka” miały miejsce 1 lipca 1995 roku. Początkowo funkcjonował on jako Centrum Kultury Katolickiej i był przyparafialną niepubliczną placówką oświatową. Od 2003 roku działalność „Wiatraka” rozszerzyła się o fundację. Ideą powstania „Wiatraka” było stworzenie miejsca przyjaznego ludziom, pozwalającego im się rozwijać i odkrywać w sobie dobro. Z inicjatywą zbudowania przestrzeni rozwoju człowieka wyszli młodzi ludzie z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” wraz ze śp. ks. prałatem Zygmuntem Trybowskim na czele.

Sam festiwal nie mógłby się odbyć, gdyby nie współfinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasta Bydgoszczy i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print