Odrestaurowany ołtarz główny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie stanowi wotum wdzięczności w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Przy zabytku, który jest w stylu rokoko, intensywne prace trwały kilka miesięcy. – Początkowo ołtarz był szaro-biały, posiadał marmurową imitację. Pod spodem odkryliśmy piękną zieleń z imitacją kamienia – powiedziała konserwator dzieł sztuki Aleksandra Olszewska-Piech. Ornamenty, czyli girlandy i nakładki na uszaki, były pokryte kilkoma warstwami. – Po oczyszczeniu okazało się, że technika wykonania jest bardzo charakterystyczna, gdyż na wszystkich ornamentach występowało srebro polerowane, które było na białym pulmencie – dodała konserwator dzieł sztuki Hanna Belczyk.

Na zielone tło zostały nałożone ornamenty, które były srebrzone, a następnie laserowane kolorowymi farbami. – Karmin na srebrze daje odcień różu, zieleń jest wręcz landrynkowa, żółć imituje złoto. To zdobienia charakterystyczne dla stylu rokoko – tłumaczyła Hanna Belczyk. W centrum ołtarza znajduje się obraz przedstawiający „Złożenie do grobu”.

Jak podkreślił ks. kanonik Jarosław Kubiak, myśl o gruntownej konserwacji ołtarza była dla całej wspólnoty marzeniem, które wreszcie się spełniło. – Ołtarz, jak informowałem moich parafian, ma być wotum dziękczynnym Bogu za 100-lecie odzyskania niepodległości, jak również dziękczynieniem w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – powiedział proboszcz żołędowskiej parafii.

Świątynia w Żołędowie została ufundowana w 1715 roku przez hrabiego Adama Moszczeńskiego.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print