„Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”, co nie oznacza, że mamy więcej grzeszyć. To pokazuje nam rację samego Boga, który przykrywa nasze grzechy nadobfotością łaski – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa z okazji 1. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlili się kapłani oraz wierni, a wśród nich młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania. – Czym jest grzech pierworodny, od którego uwolniona została Najświętsza Maryja Panna? – pytał biskup ordynariusz, odwołując się m.in. do tekstów Pisma Świętego. – Grzech pierworodny, bunt przeciwko Bogu, bierze się z grzechu całej ludzkości – powiedział.

Biskup przypomniał również, że zwycięstwo nad grzechem zostało zapewnione przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. – I mając udział w Chrystusie, mamy również udział w tym zwycięstwie. To znaczy, że ostatnie słowo nie należy do śmierci i cierpienia. Dobra jest więcej niż zła. I w tym więcej uczestniczymy, niż w tym, czego jest mniej – podkreślił.

Ksiądz kanonik Józef Orchowski podkreślił, że 8 grudnia jest szczególnym dniem dla parafii Matki Bożej Fatimskiej. – Tego samego dnia 26 lat temu została erygowana nasza wspólnota, 25 lat temu miało miejsce poświęcenie figury Matki Bożej – Niepokalanego Serca Maryi, przywiezionej z Fatimy oraz trzech dzwonów. Także rok temu biskup ordynariusz konsekrował naszą świątynię, podnosząc ją do rangi sanktuarium – podsumował kustosz i proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Maciej Witucki