O siłę dla rodziców w trudnym czasie przeżywania żałoby modlono się podczas Mszy Świętej w bydgoskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, która rozpoczęła uroczystości pogrzebowe dzieci zmarłych przed narodzinami.

W Grobie Dzieci Utraconych zostało pochowanych 25 urn. Miejsce szczególne dla wielu rodzin znajduje się na cmentarzu przy ul. Wiślanej. – Stanęliśmy wraz z rodzinami, które straciły swoje ukochane i oczekiwane dzieci, prosząc we wspólnej modlitwie o siłę dla rodziców – powiedział diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf, który przewodniczył Mszy Świętej.

Za zbiorowe pochówki odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Odbywają się one w drugi wtorek lipca i grudnia. – Tutaj pielęgnowana jest pamięć o dzieciach, które urodziły się martwo w szpitalu – również wskutek poronienia. Podręczniki medyczne  podają, że statystycznie jeden na dziesięć przypadków, w których klinicznie (testem ciążowym i badaniem USG) potwierdzono ciążę, kończy się „niepowodzeniem położniczym” – powiedział lekarz Szymon Grzybowski, zaangażowany w powstanie Grobu Dzieci Utraconych.

Grób został wybudowany przez Urząd Miasta w Bydgoszczy w 2014 roku. Pierwszy pochówek odbył się w czerwcu 2016 roku.

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski