Z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Mszy Świętej w bydgoskim kościele Jezuitów przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Według pasterza diecezji bydgoskiej cała geneza ogłoszenia stanu wojennego, wszystkiego, co później miało miejsce, była czymś więcej niż zwykłą walką o władzę.

 

 

Po Mszy Świętej w intencji uczestników walk o wolność ojczyzny w setną rocznicę odzyskania niepodległości na bydgoskim Skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego została odsłonięta i poświęcona tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym. – Upamiętniamy 1711 osób, które były internowane w 13 obozach na terenie całego kraju. Jest to jedna z najmniej znanych represji stanu wojennego – wszystkie dokumenty związane z Wojskowymi Obozami Internowania miały w marcu 1983 roku być zniszczone. To się jednak nie udało – powiedział Tadeusz Antkowiak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”.

W ramach regionalnych obchodów w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zaprezentowano także wystawę „586 Dni Stanu Wojennego” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Dzień pamięci zakończyła kolejna Eucharystia w kościele Jezuitów, której przewodniczył proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli o. Piotr Twardecki SJ.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski i Eugeniusz Reszkowski

print