Bydgoszcz była jednym z trzynastu miast, które znalazły się na trasie koncertowej ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Betlejem w Polsce”. Na scenie w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” wystąpili m.in. Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Józef Broda, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska.

Podczas koncertu „Betlejem w Bydgoszczy” zabrzmiały kolędy i utwory bożonarodzeniowe m.in. z Polski, Armenii, krajów arabskich, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, etiopskie.

Zagrali również: Atom String Quartet, Kapela Maliszów oraz bułgarsko-rumuńska orkiestra dęta – Fanfara Moldova. Pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego wystąpili wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski oraz ze świata, m.in.: Yazeed Sakhnini – Arab z Nazaretu, Adeba – perkusista o syryjsko-ormiańskich korzeniach czy Yaron Cherniak – Żyd z Jerozolimy.

Tegorocznej trasie towarzyszył album zatytułowany „JAK W BETLEJEM. Live”. Na dwóch płytach znalazło się 21 kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w autorskich aranżacjach. – Cały dochód ze sprzedaży płyt oraz biletów na koncerty zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym w ramach akcji „Ambasador Miłosierdzia” – powiedział inicjator i organizator „Betlejem w Polsce” Adam Guzdek.

W drugiej części koncertu – tak jak to było podczas poprzednich edycji – przyszedł czas na składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem, a artyści stworzyli wspólną „scenę” razem z publicznością.

„Mam nadzieję, że przez koncert «Betlejem w Bydgoszczy», przeżywany w tej wyjątkowej Bożonarodzeniowej atmosferze poczujemy, że «Betlejem» jest w nas” – napisał w specjalnym przesłaniu do uczestników koncertu biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

 
print