Biskup Jan Tyrawa zaprasza na wykład ks. prof. UAM dr. hab. Macieja Olczyka pod tytułem: „Ekologia płci. Przemilczane akapity encykliki «Laudato si»”.

Spotkanie odbędzie się 10 stycznia (czwartek) o godz. 19 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 18).

 

Ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk – profesor nadzwyczajny w Zakładzie Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Papieskiego Uniwersytetu św. Krzyża w Rzymie, gdzie doktoryzował się na podstawie rozprawy poświęconej odnowie teologii moralnej w duchu Soboru Watykańskiego II. Pracuje naukowo i dydaktycznie, prowadząc badania w obszarze etyki teologicznej. Wykładowca w seminariach duchownych w Bydgoszczy i Gnieźnie. Autor publikacji z zakresu teologii moralnej fundamentalnej, antropologii teologicznej, teologii małżeństwa i rodziny, bioetyki oraz etyki seksualnej. W swoich pracach nawiązuje do aktualnych problemów społecznych, dylematów etycznych i zachodzących przemian obyczajowych.

Wśród publikacji ks. profesora znajdziemy pozycje książkowe takie jak Miłość mi wszystko wyjaśniła. Kilka słów na drogę we dwoje (Gniezno, 2010), Etos chrześcijańskiego wolontariatu. Studium teologicznomoralne na przykładzie Florenckiej Archikonfraterni Miłosierdzia (Poznań, 2012), Eksperyment gender. Od teorii równości płci do ideologii polimorfizmu ekspresji seksualnej (Gniezno, 2014).

Publikuje liczne artykuły naukowe i popularyzacyjne w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest również redaktorem kilku ksiąg pamiątkowych, wśród których warto wymienić najnowszy album poświęcony Kapitule Prymasowskiej w Gnieźnie: Kanonicy Kapituły Katedry Gnieźnieńskiej 1918-2018 (Gniezno, 2018). Prowadzi wykłady otwarte i odczyty dla różnych środowisk, promując w ten sposób chrześcijańską antropologię i etykę katolicką.

Wykład pt. Ekologia płci. Przemilczane akapity encykliki „Laudato si” będzie okazją do refleksji nad kontrowersyjnymi tezami teorii „płci kulturowej” (gender), do których krytycznie odniósł się w swej ekologicznej encyklice papież Franciszek. Autentyczna ekologia, troszcząc się o poszanowanie naturalnego środowiska, nie może uciekać od prawdy, że również człowiek ma swoją naturę, którą powinien właściwie odczytać i uszanować.  

Zdjęcie: www.teologia.amu.edu.pl

 

print