„Trzeba powiedzieć, że młodzież nigdy papieża nie zawiodła” – mówił bp Jan Tyrawa do pielgrzymów diecezji bydgoskiej, którzy wylatują na Światowe Dni Młodzieży do Panamy.

„Co było u początku idei Światowych Dni Młodzieży?” – pytał ordynariusz podczas specjalnego spotkania w Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, wskazując na to, co jest m.in. istotą chrześcijaństwa – świadectwo życia. – Papieżowi zależało na tym, by dopuścić głosu młodych. I trzeba powiedzieć, że młodzież nigdy papieża nie zawiodła. Wasz wyjazd ma też inną płaszczyznę – miejsce, do którego wyruszacie, tamtejsi ludzie potrzebują również waszego świadectwa – dodał.

Delegację diecezji bydgoskiej, która liczy 23 osoby, tworzą reprezentanci wspólnot parafialnych z Bydgoszczy, Brzozy, Łabiszyna, Osielska, Zabartowa oraz Złotowa. – Wszyscy przez cały miniony rok, po dokonaniu formalności rejestracyjnych, duchowo przygotowywali się do tego szczególnego wydarzenia, uczestnicząc w cyklicznych spotkaniach pod nazwą „Czas na Panamę” – powiedział ks. Piotr Wachowski.

Za całość było odpowiedzialne Duszpasterstwo Młodzieży „4don4LORD” („Fordon dla Pana”), działające przy parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Jak tłumaczy ks. Wachowski, przede wszystkim był to czas na poznawanie się i zacieśnianie więzów, by uczestnictwo w ŚDM-ach nie było tylko okazją do przeżycia turystycznych atrakcji, ale przede wszystkim doświadczeniem wspólnoty, najpierw tej mniejszej – diecezjalnej, by potem umieć właściwie odnaleźć się w tej powszechnej. – Jestem pewien, że papież Franciszek, podobnie jak w Krakowie, podzieli się z nami wieloma inspirującymi myślami – dodał Karol Gryczka z parafii NMP Królowej Polski w Brzozie.

Parafią goszczącą przez pierwszy tydzień pielgrzymów z diecezji bydgoskiej podczas tzw. „Dni w Diecezjach” będzie wspólnota w Santa Maria w diecezji Chitré.

Spotkanie z biskupem poprzedziła Msza Święta w kaplicy seminarium duchownego.

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski i Iwona Pozorska