Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył 22 stycznia ekumenicznym nieszporom, które odbyły się w bydgoskim kościele NMP z Góry Karmel. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan spotkali się przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego.

W skierowanym do wiernych słowie proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Bydgoszczy ks. Mariusz Radziwon podkreślił, że każdy chrześcijanin jest zobowiązany do głoszenia Ewangelii, świadczenia o niej swoim codziennym życiem w środowisku, w którym na co dzień żyje. – Jesteśmy powołani do niesienia ducha miłości – podkreślił, przywołując także słowa przykazania miłości. – A jak obecnie do tej miłości odnosi się świat? – pytał.

Nabożeństwa z udziałem mieszkańców miasta i diecezji zaplanowano w Kościołach: ewangelicko-metodystycznym, rzymskokatolickim i prawosławnym. – W budowaniu jedności trzeba zacząć od ukierunkowania serca człowieka na Pana Boga i odczytywania w modlitwie tego, co jest Jego wolą – dodał proboszcz bydgoskiej parafii NMP z Góry Karmel oraz referent do spraw ekumenizmu w diecezji bydgoskiej ks. Krzysztof Panasiuk.

Tegoroczny tydzień przebiegał pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości”. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Indonezji. – Myślę, że dlatego chrześcijanie z Indonezji, którzy są tam mniejszością, postanowili przypomnieć te słowa, by stały się one fundamentem dążenia do tego, do czego zaprasza nas Chrystus – dąż, wysilaj się w tym, co dobre, sprawiedliwe – powiedział przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy ks. Janusz Olszański.

Podczas nabożeństwa w parafii rzymskokatolickiej modlono się również za niedawno zmarłego proboszcza parafii polskokatolickiej Zmartwychwstania Pańskiego ks. dr. Tadeusza Urbana.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski