1 lutego rozpoczął się kolejny etap odwiedzin Maryi w parafiach diecezji bydgoskiej. „Matka Kościoła” – te słowa towarzyszą peregrynacji kopii Cudownego Obrazu.

Obraz od 1 września do 7 grudnia gościł we wspólnotach dekanatów: Bydgoszcz V, Bydgoszcz VI, Bydgoszcz IV, Łabiszyn, Szubin, Kcynia, Nakło nad Notecią, Wyrzysk, Wysoka, Łobżenica, w zakonach i zgromadzeniach, seminariach duchownych oraz w bydgoskiej Fundacji „Wiatrak”.

Od 1 lutego do 6 kwietnia Matka Boża nawiedzi wspólnoty dekanatów: Złotów II, Złotów I, Sępólno Krajeńskie, Mrocza, Białe Błota, Osielsko, Bydgoszcz I, Bydgoszcz III oraz Bydgoszcz II. Wtedy również odbędzie się uroczyste pożegnanie Maryi w Jej cudownym wizerunku. Przed nawiedzeniem w każdej parafii odbywają się misje święte oraz czuwania. – Cię, wspieraj nas w tym, co dziś boli i niepokoi. A boli nas jakieś zagubienie się współczesnego człowieka, że zapomniał o tym, iż został stworzony na Boży obraz i Jego podobieństwo – mówił na początku września w Bazylice Królowej Męczenników, witając Panią Jasnogórską, bp Jan Tyrawa.

Nawiedzenie kopii Obrazu jest  związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. – Ludzie przez te 24 godziny, kiedy gości w ich wspólnocie Matka Boża w swoim obrazie, są nawet kilka razy w kościele. To z kolei na pewno ubogaca ich ducha, sieje ziarno, które w przyszłości – mam nadzieję – pozytywnie zaowocuje. Do danej parafii przybywa omodlony znak, który jest pewnym zaproszeniem. Albo ktoś na nie odpowie, albo nie. Patrząc na to wszystko z perspektywy czasu, z perspektywy upadku komunizmu, dziś wolnej Polski, człowiekowi zawsze towarzyszy nieustanna walka wewnętrzna. Może przy pierwszej peregrynacji było łatwiej, bo obecność wiernych oznaczała sprzeciw, walkę z systemem. Dzisiaj trzeba walczyć ze swoimi słabościami i niechęciami. Walka jest jednak wciąż ta sama – mówił w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego referent ds. nawiedzenia o. Krzysztof Grzesica OSPPE.

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-1956 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja, rozumiana jako ingres Maryi w życie codzienne społeczeństwa. Pielgrzymujący po polskich diecezjach obraz przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są wyznaczeni ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów.

 Peregrynacja jest ważnym wydarzeniem dla diecezji. Dlatego na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl chcemy stworzyć galerię zdjęć z parafii, w których zagościła Matka Boża. Zachęcamy Księży Proboszczów oraz Wiernych do przesyłania materiałów z peregrynacji, które opublikujemy na stronie diecezji lub – jeśli będą wyjątkowym świadectwem – również w Przewodniku Katolickim. Materiały powinny być przesyłane najpóźniej 2 dni po zakończeniu peregrynacji w danej wspólnocie na adres: jarzembowski@swietywojciech.pl

RELACJA Z POWITANIA OBRAZU

GALERIE Z NAWIEDZENIA W PARAFIACH

PROGRAM PEREGRYNACJI

Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

 
print