„Lourdes stało się miejscem – symbolem, gdzie w sposób szczególny działa Boża łaska” – mówił w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Mszy Świętej z okazji Światowego Dnia Chorego.

Pasterz diecezji przywołał jednocześnie hasło tegorocznych obchodów, nawiązując do centralnych uroczystości Światowego Dnia Chorego, które zaplanowano w Kalkucie w Indiach. – „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – te słowa z Ewangelii są kierowane do nas wszystkich, by – spoglądając na wzór życia św. Matki Teresy z Kalkuty – objawiać swoją solidarność i troskę właśnie o chorych – dodał.

 

 

Diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia zwrócił uwagę na tegoroczne orędzie papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Chorego, w którym Ojciec Święty przypomniał, że posługa wobec osoby chorej powinna być podejmowana w duchu bezinteresowności. – W tym kontekście papież wyraźnie podkreślił znaczenie wolontariatu. W naszej diecezji wiele osób angażuje się w różne dzieła dobrowolnej pomocy chorym w parafiach i szpitalach. Należą się im słowa uznania i wdzięczności. Bogu niech będą dzięki również za całą rzeszę pracowników służby zdrowia, którzy w codziennej pracy nie tylko wykonują skomplikowane procedury medyczne, ale starają się ponadto – mówiąc językiem papieża Franciszka – propagować Królestwo Chrystusa przez gesty bezinteresownej miłości – podsumował ks. dr Szymon Gołota.

Wierni, którzy modlili się w katedrze, mogli skorzystać również z sakramentu namaszczenia chorych.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print