Biskup ordynariusz Jan Tyrawa zaprasza księży, osoby konsekrowane, delegacje parafialne, diecezjan na uroczystość zakończenie peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Rozpocznie się ona w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, w niedzielę, 7 kwietnia, o godz. 16.

Powitanie Królowej Polski w diecezji bydgoskiej miało miejsce 1 września 2018 roku w Bazylice Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Nawiedzeniu towarzyszyło hasło „Matka Kościoła” i było związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-1956 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja rozumiana jako ingres Maryi w życie codzienne społeczeństwa. Pielgrzymujący po polskich diecezjach obraz przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są specjalnie wyznaczeni ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów.

Zdjęcie: Wiesław Kajdasz