„Bóg wszedł z nami w głęboką relację przyjaźni, by w taki sposób powiedzieć nam, że jesteśmy dla Niego ważni” – mówi reżyser i autorka scenariusza Misterium Męki Pańskiej, które zostanie odegrane w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia. Tegoroczne hasło brzmi „Przyjacielu…”.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu inscenizacji bierze udział około 350 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 200 aktorów. Dużą pomocą jest również wsparcie ze strony lokalnych firm, instytucji i osób prywatnych.

Wyjątkowość bydgoskiego misterium tkwi również w corocznym – nowym i niepowtarzalnym scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych bądź współczesnych, biblijnych lub obyczajowych, różnych postaci albo problemów życiowych. – Hasło tegorocznego Misterium Męki Pańskiej było zaproszeniem, by odkryć prawdę, że Bóg wychodzi nam na spotkanie i mówi każdemu z nas: „Przyjacielu” – dodała Mariola Ciesielska.

Historia fordońskiego misterium sięga roku 2001, w którym to po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i podejmuje coraz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne.

Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieżowym „4don4LORD”, GPS, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Bazyliki Królowej Męczenników.

Zapraszamy do strony internetowej, na której można znaleźć m.in. informacje o tegorocznym czy poprzednich misteriach, zdjęcia z lat ubiegłych, potrzebne informacje dla osób przybywających, www.misterium.bydgoszcz.pl

Istnieje także strona w serwisie społecznościowym: www.facebook.com/misterium.bydgoszcz oraz na Instagramie: www.instagram.com/misteriumbydgoszcz/

XIX Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 14 kwietnia o godz. 16.00 i 20.00. Rokrocznie w ramach obchodów diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży przybywa tego dnia blisko 20 tysięcy widzów, by przez uczestnictwo w misterium jeszcze pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Przygotowaniem muzyki zajmują się Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Organizatorzy przeżywają gorący czas przygotowań. Odbywają się nagrania w studio, trwa przygotowywanie rekwizytów i scenografii, cały czas prowadzony jest nabór do części aktorskiej oraz prace związane z zabezpieczeniem technicznym.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

print