„Spróbujmy raz jeszcze odwołać się do początków, do tego, co miało miejsce kilka czy kilkadziesiąt lat temu” – mówił do kapłanów w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Pasterz diecezji przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego.

Na wstępie liturgii biskup przypomniał, że sprawowana w Wielki Czwartek ofiara to nie tylko przywoływanie tego, co miało miejsce wiele wieków temu, ale przede wszystkim nieustanne uczestniczenie. – Kapłan, który pełni sakramentalny urząd, jest znakiem, uobecnieniem Chrystusa jako głowy Kościoła. To wielkie powołanie. Dzisiaj spróbujmy raz jeszcze odwołać się do początków, do tego, co miało miejsce kilka czy kilkadziesiąt lat temu – kiedy i my otrzymywaliśmy święcenia kapłańskie. Niech to wszystko stanie nam przed oczami i odnowi się, bo być może po drodze zbladło. W tym duchu bijmy się w piersi – mówił.

Biskup ordynariusz przypomniał, że warto w tym szczególnym dniu odwołać się do wypowiedzi, które do kapłanów skierował – z jednej strony Episkopat Polski, a z drugiej – papież senior Benedykt XVI. Warto poddać je refleksji, tym bardziej że – jak wskazał celebrans – kapłani właściwie zgubili to, co najistotniejsze – rzeczywistą obecność Chrystusa. – Pozostały nam jedynie ceremonie i akty. Przede wszystkim z tego powodu płowieje nasza wiara. A jeśli dzisiaj mówimy o Wieczerniku, to także na nowo musimy uświadomić sobie, że w podobny sposób jak w Eucharystii uobecnia się sam Jezus, to tak samo obecny był w sprawowaniu liturgii sakramentu kapłaństwa. Może warto wrócić do tego momentu? – pytał.

HOMILIA

W czasie uroczystej liturgii biskup dokonał konsekracji krzyżma świętego, a także poświęcenia olejów chorych i katechumenów. Na zakończenie wręczył nominacje nowym kanonikom. W skład Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej zostali powołani kanonicy honorowi: ks. Grzegorz Fabiszak, ks. Piotr Jakubowski oraz ks. Roman Michalski.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print