„Chcemy żeby młody człowiek, który w sposób szczególny staje przed wyborem drogi życiowej, miał rzucone pewne światło na to, jaki kierunek obrać” – powiedział ojciec duchowny ks. dr Paweł Hoppe. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej zorganizowano XXV weekendowe spotkanie młodzieży męskiej.

Jak dziś mówić o powołaniu, jak je rozeznać? – to pytania, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy oraz organizatorzy. Pomogła im w tym m.in. posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka „Christus vivit”, stanowiąca podsumowanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego od 3 do 28 października 2018 roku na temat „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.

Ojciec duchowny seminarium prowadzący w raz z klerykami jubileuszowe spotkanie zwrócił uwagę na czynniki zewnętrzne, z którymi spotykają się dzisiaj młodzi ludzi. – One nie zawsze umożliwiają odkrywanie tego światła. One wręcz zagłuszają głos Pana Boga. Poza tym młodemu człowiekowi towarzyszy lęk przed podjęciem ważnej decyzji. Dlatego jeśli będzie on widział autentyczne świadectwo wiary osób, które poświęciły się Panu Bogu, a więc będzie spoglądał na swoich kapłanów pracujących w parafiach, na katechetów, swoich rodziców pełnych miłości, będzie łatwiej odkrywał swoje powołanie – dodał ks. dr Paweł Hoppe.

W programie nie zabrakło świadectw osób, które odpowiedziały na wołanie Chrystusa w swoim życiu, warsztatowej pracy w grupach, czasu rekreacji i sportowych zmagań. – Moi rówieśnicy bardzo często nie zastanawiają się nad przyszłością swojego życia. Na pewno takie spotkania w tym pomagają. W tym roku zdaję egzamin dojrzałości i myślę, aby zapukać do drzwi seminarium – podsumował Tomasz Sobczyński z bydgoskiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print