„Kiedy pozwolimy dotknąć się Jego miłosierdziu, nikt z nas nie będzie brzydzić się sobą, nie będzie czuć nienawiści, nie będzie miał poczucia bezsensu własnego istnienia, nie będzie czuć się odrzuconym” – mówił w bydgoskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny („Klarysek”) ks. Maciej Kulczyński.

Msza Święta, nabożeństwo oraz wspólnota stołu zgromadziła kilkadziesiąt osób bezdomnych, ubogich i samotnych, które w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zaprosiła Caritas Diecezji Bydgoskiej. – W to święto Bożego Miłosierdzia, możemy się zdziwić, gdyż spragnionym jest także sam Pan Bóg. I nie chodzi tutaj o jakieś potrzeby na kształt ludzki: jedzenia, picia, ubrań. Pan Jezus przez siostrę Faustynę powiedział, że jest spragniony aby siebie dawać ludziom w swoim miłosierdziu, wylewać swoje łaski na wszystkie dusze – szczególnie te, które się zagubiły – dodał zastępca dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, po którym uczestnicy przeszli do pobliskiego Centrum Pomocy „Betlejem”. Placówka prowadzona przez Caritas Diecezji Bydgoskiej przez pięć dni w tygodniu wydaje około trzystu posiłków dla osób bezdomnych i ubogich. Ponadto do dyspozycji bezdomnych są świetlica i prysznice.

Niedziela Bożego Miłosierdzia zainaugurowała jednocześnie 75. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Miłosierni Miłosierdzia dostąpią”, który jest zarazem świętem patronalnym Caritas w całej Polsce.

List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: ks. Maciej Kulczyński

print