Tort, radość, występy artystyczne, a na pierwszym miejscu przesłanie największego z Polaków – to wszystko podczas 99. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W Bydgoszczy zorganizowano koncert „Cieszcie się i radujcie!”.

Wydarzenie artystyczne obywało się w miejscu szczególnym, bo Domu Jubileuszowym. Miejscu, które naznaczone jest obecnością świętego. Jego gospodarzem jest Fundacja „Wiatrak”. – 18 maja minęło 99 lat od chwili urodzin Karola Wojtyły. Chłopca, który przeszedł przez wiele trudów i radości, by 16 października zostać z woli Boga i Kościoła papieżem – Janem Pawłem II. Kiedy stał się dla nas kimś ważnym? Od chwili, gdy powstał „Wiatrak”. Dom, który zbudowaliśmy, jest odpowiedzią na jego zaproszenie z Rzymu, ze Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku. Powiedział, że mamy wracać do domów i działać. Dla nas było to jasne wezwanie: trzeba zbudować dom dla dzieci, dla młodych, dla rodzin, dla starszych, dla niepełnosprawnych – powiedziała Mariola Ciesielska z fundacji.

Przed publicznością wystąpił zespół Quadrans. Na koncercie urodzinowym pojawiło się także po raz pierwszy drzewo. – Ono składa się ze specyficznych gałęzi. Na liściach znajdować się będą odciski naszych kciuków, linii papilarnych – taki czytelny ślad, który każdy z nas zostawi. Papież też taki ślad zostawił, ucząc, jak zakorzenienie w Chrystusie, w miłości do ojczyzny i drugiego człowieka, przynosi owoce. My w nim zakorzenieni, czerpiący z niego życiowe soki, chcemy też coś zostawić po sobie – dodał prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz.

Wraz z urodzinowym koncertem został również zainaugurowany tzw. „rok papieski”. Będzie on czasem przygotowań do setnych urodzin przyjaciela „Wiatraka”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz