„Nadzieja na nowe życie” – to tytuł warsztatów dla par marzących o rodzicielstwie, które odbywały się w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia w Domu Polskim było Centrum Nowe Życie, zajmujące się kompleksowym, przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii, metody bazującej na najnowocześniejszych osiągnięciach współczesnej medycyny.

Warsztaty zorganizowano po raz pierwszy w grudniu ubiegłego roku. – To wspaniała okazja, by spojrzeć na doświadczenie niepłodności w sposób kompleksowy – uważa psycholog i doradca ds. niepłodności Justyna Kuczmierowska. Spotkanie ze współautorką książki „Nadzieja na nowe życie” dopełniło warsztaty psychologiczne, które wraz z Justyną Kuczmierowską poprowadził psycholog i psychoterapeuta rodziny Przemysław Gorzelak. – To możliwość, by przyjrzeć się swojemu życiu w kontekście różnych czynników wpływających na płodność pary. To również unikalny czas, by w przyjaznej atmosferze spotkać się z innymi kobietami, mężczyznami, parami doświadczającymi tej samej trudności, by dzięki rozmowom zobaczyć, że „moje doświadczenia i uczucia” są w tej sytuacji zupełnie normalne, że „inni też tak reagują” – powiedziała Justyna Kuczmierowska.

Podczas warsztatów każdy chętny mógł zapoznać się z unikatowym poradnikiem dla osób marzących o dziecku.– Pisząc „Nadzieję na nowe życie”, marzyłyśmy sobie, by z tej pozycji czytelniczki czerpały dla siebie jak najwięcej zrozumienia, empatii i dużo konkretnych wskazówek dotyczących codziennych trudności i wyzwań związanych z niepłodnością – dodała Justyna Kuczmierowska.

Centrum Nowe Życie poświęcił w ubiegłym roku biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Pierwszym etapem leczenia jest nauka Modelu Creightona, będącego wystandaryzowaną metodą obserwacji biomarkerów cyklu kobiecego. Drugim etapem jest identyfikacja problemu, która obejmuje konsultację u lekarza naprotechnologa. Trzecim etapem jest leczenie farmakologiczne oraz zabiegowe. Czwartym etapem jest utrzymanie prawidłowych cykli. Centrum współpracuje z najlepszymi lekarzami naprotechnologii w Polsce – powiedziały założycielki centrum, instruktorki Modelu Creightona, Carine Stranz-Rambowicz i Agnieszka Remus.

Co roku trudności z poczęciem dotykają półtora miliona polskich par.

Szersza rozmowa z Justyną Kuczmierowską, ukazująca również potrzebę organizacji warsztatów, tylko w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski

print