Bydgoszcz, 24 maja 2019 r.
N. 347 (2019) II

Oświadczenie Kurii Diecezji Bydgoskiej

Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej i medialnej jesteśmy świadkami bezprecedensowych ataków na osobę Księdza Biskupa Jana Tyrawę, Biskupa Bydgoskiego. Stanowią one „uderzenie w ogólny wizerunek Kościoła, nie tylko w Jego symbole, ale żywe Osoby”, a także, jak podkreślają w swoim stanowisku z 15 maja 2019 r. Członkowie Międzynarodowego Instytutu Nauk Humanistycznych i Przyrodniczych w Warszawie, „stanowią próby zatarcia granicy między patologią a normą, grzechem a świętością”.
Okazją do ataku na Księdza Biskupa było najpierw opublikowanie raportu nt. „nadużyć” przez Fundację „Nie lękajcie się”. Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy złożyła w tej sprawie oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Diecezji oraz w KAI-u, w którym – w oparciu o dokumenty – wykazano, że sugestie kierowane pod adresem Księdza Biskupa o ukrywaniu i przenosinach (w tym przypadku Pawła K.) są nadużyciem i pomówieniem.
Kolejna próba to List Otwarty p. Pawła Olszewskiego z 16 maja 2019 r. w sprawie ks. Mirosława K. Kuria Diecezjalna w specjalnym oświadczeniu wyjaśniła, że w sprawie w/w wszczęto dochodzenie umorzone 27 grudnia 2011 r. Nie było żadnych przenosin pod osłoną nocy, tylko jawne 1 lutego 2013 r. do parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w charakterze kapelana hospicjum. Jednocześnie postanowiono przeprowadzić kanoniczne dochodzenie w sprawie ks. Mirosława K. Dokumentacja została przesłana do Kongregacji Nauki Wiary. Obecnie oczekujemy na decyzję Watykanu.
Film p. Tomasza Sekielskiego pt. „Tylko nie mów nikomu” i nawiązujące do tej projekcji artykuły prasowe w zakresie lokalnym i ogólnopolskim, jak chociażby artykuł w Gazecie Wyborczej z 23 maja 2019 r., to okazja do nieuprawnionych, nieuczciwych i niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym zarzutów wobec Księdza Biskupa.
W oświadczeniu mec. Edmunda Dobeckiego czytamy, że wnioski wyciągane na podstawie filmu w stosunku do Księdza Biskupa są bezpodstawne. Na dowód tego, pan mecenas na podstawie dokumentacji wykazuje, że nikt nie ukrywał Pawła K., nie przenosił z parafii do parafii. Na terenie Diecezji Bydgoskiej Paweł K., który decyzją Stolicy Apostolskiej został usunięty ze stanu duchownego, nie popełnił żadnego przestępstwa. Nie jest prawdą, że Ksiądz Biskup odmawia zeznań, że nie stawi się na rozprawie, która toczy się wobec Księdza Biskupa z powództwa cywilnego od trzech lat. Z tego też powodu Ksiądz Biskup nie wypowiada się i nie zajmuje żadnego stanowiska w sprawie.
Wszelkie zarzuty i ataki pod adresem Księdza Biskupa odbieramy jako próby osłabienia autorytetu i odebrania szacunku Ordynariuszowi Bydgoskiemu, a tym samym i Kościołowi.

Ks. Grzegorz Nowak
Kanclerz Kurii Diecezji Bydgoskiej