Liczba wykonawców, zespołów muzycznych i wokalnych sięga tysiąca osób – mowa o dziewiątej edycji Koncertów Maryjnych z Różą, które odbywać się będą od 3 do 31 maja, m.in. w katedrze bydgoskiej.

Organizatorem wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Wydziałem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Zarządem Głównym i Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych RP w Warszawie, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną św. Marcina i Mikołaja.

Koncerty ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości organizowane są w 20. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny i ukoronowania obrazu Matki z różą z bydgoskiej katedry, w roku peregrynacji  obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz obrazu Matki Pięknej Miłości w diecezji bydgoskiej, u progu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz.

W koncertach uczestniczyć będą zespoły chóralne, wokalno-muzyczne, muzyczne i soliści z kraju, min. chóry z warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, chóry z Zielonej Góry, diecezji białostockiej oraz Kujaw i Pomorza. Wydarzenie ma formułę przeglądu dorobku muzycznego – klamrę stanowią koncerty: inauguracyjny i finałowy. Wielkim walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych – szczególnie młodych wykonawców. Wstęp na koncerty jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

Odbywać się one będą w bydgoskiej katedrze bydgoskiej oraz w świątyniach mariackich Grudziądza, Żnina, Inowrocławia, Ciechocinka, Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Chełmna i innych miast Polski.