„Wasza misja prowadzenia ludzi do Jezusa się nie skończyła. To prawda, że sił i okazji do działania ubywa, wiele rzeczy wydaje się obcych i odległych, Bóg jednak dając nam życie i powołanie, będzie zawsze posługiwał się nami dla dobra drugich” – mówił do księży jubilatów abp Wojciech Polak.
Prymas Polski modlił się z kapłanami seniorami w swojej kaplicy w domu arcybiskupim. W krótkiej HOMILII, nawiązując do dnia ich święceń, powtórzył słowa, które usłyszeli wówczas z ust konsekratora kard. Stefana Wyszyńskiego, że „nikt nie jest bardziej z ludu i dla ludu jak kapłani”, i że tak mają się troszczyć o siebie, aby temu ludowi oddać całą swoją duszę.
„Może zastanawialiście się wtedy, jak w tych trudnych czasach w  jakich rozpoczynaliście waszą kapłańską posługę, przyjdzie wam tak konkretnie oddawać siebie i całą swą duszę ludowi Bożemu” – mówił Prymas wyrażając wdzięczność za wszystkie dni tej długiej kapłańskiej posługi, która – jak przypomniał dalej – służy jednemu celowi, „aby człowiek przez głoszone mu Słowo Boże i przez sakramentalną posługę spotkał się z Chrystusem”.
„Temu służą godziny naszej osobistej kapłańskiej modlitwy. Temu służą godziny przepowiadania Dobrej Nowiny i wszystkie chwile spędzone sam na sam z Bogiem, ale również godziny posługi w konfesjonale, przy chrzcielnicy czy przy Chrystusowym ołtarzu. Wszystko, by prowadzić do Chrystusa” – podkreślił abp Polak.
Prymas przypomniał też księżom seniorom, że ich kapłańska służba, misja prowadzenia ludzi do Jezusa się nie skończyła. To prawda, że sił i okazji do działania ubywa, wiele rzeczy wydaje się obcych i odległych, Bóg jednak – podkreślił abp Polak – „dając nam życie i powołanie, będzie zawsze posługiwał się nami dla dobra drugich”.
„Papież Franciszek w pięknej książce «Dzielenie się mądrością czasu» mówił: O co więc proszę ludzi starszych, do których i sam się zaliczam? Wzywam was, abyśmy byli strażnikami pamięci. Pragnę i ja was prosić, abyście zanosili modlitwy błagalne, aby Pan dał nam swego Ducha, Ducha Miłości i Prawdy, oczyścił nas i uzdrowił, umocnił nas i odnowił w nas łaskę swego powołania i posłania, i dał nam wszystkim jeszcze raz uwierzyć, że Kościół zraniony, znajduje życie w ranach Jezusa” – prosił na koniec księży seniorów abp Polak.
Po Mszy św. była okazja do wspomnień i rozmów podczas obiadu, który księża jubilaci zjedli wspólnie z Prymasem Polski, towarzyszącymi im księżmi i domownikami. Jubileusz 60-lecia kapłaństwa obchodzili: ks. prałat Henryk Berka, ks. kan. Kazimierz Drapała, ks. Zenon Marczyński, ks. kan. Franciszek Sołtysiak oraz ks. kan. Andrzej Trzemżalski.

B. Kruszyk KAI
Fot. ks. M. Kulczynski