Milczący Marsz Mężczyzn za Jezusem w Najświętszym Sakramencie przeszedł ulicami Bydgoszczy.

 

To inicjatywa przygotowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Bydgoskiej. – Idący na samym przedzie procesji Jezus i kroczący w absolutnym milczeniu za Nim mężczyźni są właśnie takim symbolem wołającym o weryfikację tego, za Kim idę. Pokazującym na wagę przekazu wiary przez mężczyznę, który – gdy idzie w życiu za Jezusem – nie musi mówić nic – powiedział odpowiedzialny za szkołę ks. dr Janusz Tomczak.

 

Marsz rozpoczęło nabożeństwo w bydgoskim kościele garnizonowym NMP Królowej Pokoju. Po nim uczestnicy wyruszyli w kierunku katedry, zatrzymując się w centrum na Starym Rynku, gdzie wybrzmiała „Bogurodzica”. – Ta postawa skupionego wędrowania za Jezusem daje odwagę do podejmowania codziennych bitew pod sztandarem Maryi – stąd, jak pod Grunwaldem, w centralnym momencie procesji śpiewana była „Bogurodzica”. Nie jest to szukanie konfrontacji z otaczającym światem, ale świadectwo wiary wyniesione z kościelnych murów na ulice – dodał ks. dr Janusz Tomczak.

 

Marsz zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. – Moją obecność traktuję jako obowiązek, a nawet – jak to określa św. Paweł – swego rodzaju «szaleństwo» dla Jezusa. Idziemy bowiem za Jezusem i dla Jezusa, bo to On jest drogą, prawdą, która daje życie – podsumował Tadeusz Sokorski.

 

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print