Województwo kujawsko-pomorskie ma 20 lat. Oficjalne uroczystości Święta Województwa odbyły się 7 czerwca w Toruniu, z udziałem samorządowych władz regionu. Podczas sesji sejmiku tytuły honorowych obywateli województwa odebrali prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński.

 

Oficjalne obchody Święta Województwa rozpoczęła Msza Święta w intencji województwa w katedrze śś. Janów, po której odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II (zbieg Alei Jana Pawła II i Wałów Generała Władysława Sikorskiego). W samo południe rozpoczęła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wśród gości znaleźli się m. in. nowi honorowi obywatele województwa, prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński. Uroczysta sesja sejmiku województwa

 

Urodzony w 1933 roku arcybiskup Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi m. in. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, ordynariusz diecezji włocławskiej i metropolita gnieźnieński, jest nie tylko wybitną postacią Kościoła katolickiego i uczonym, ale też człowiekiem wielce zasłużonym dla dialogu z judaizmem i kościołami wschodnimi. Ekumenizm, dialog, zbliżenie, pojednanie – wokół tych wartości zbudował swoje życie jako kapłan i duszpasterz, administrator diecezji, prymas Polski, członek ważnych instytucji watykańskich, naukowiec i nauczyciel akademicki.

 

Prof. Stanisław Dembiński, fizyk związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizujący się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu, został, demokratycznie wybrany, rektorem toruńskiej uczelni podczas karnawału Solidarności w 1980 roku. Środowisko akademickie zapamiętało go jako człowieka wielkiego umysłu i nieugiętej postawy, niezłomnego i wiernego przekonaniom. Jak wielu mu podobnych, został usunięty ze stanowiska w stanie wojennym. Po  1989 roku był senatorem w parlamencie kontraktowym, ale polityka nie stała się jego żywiołem.  

 

Zwieńczeniem uroczystości był koncert z udziałem gwiazd estrady – m.in. Kasi Kowalskiej i Dawida Kwiatkowskiego na placu za Urzędem Marszałkowskim. Tego samego dnia w Bydgoszczy miał miejsce galowy koncert w Filharmonii Pomorskiej „W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego/Andrzej Goiński/Mikołaj Kuras

print