Bazylika Królowej Męczenników stała się miejscem obchodów 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy. Podczas specjalnego koncertu wystąpili muzycy bydgoscy oraz uczestnicy warsztatów z gościnnym udziałem Agnieszki Musiał, wokalistki, współtwórczyni zespołów Owca i New Life’M.

 

Spotkanie było dziękczynieniem za to, że Jan Paweł II 7 czerwca 1999 roku odwiedził Bydgoszcz, a także upamiętnieniem pierwszej wizyty papieża w ojczyźnie w 1979 roku. – W tych, którzy mogli go tutaj usłyszeć, zobaczyć, wciąż żyją wspomnienia. Ta rocznica jest dobrą okazją do przypomnienia jego przesłania – powiedział prezes Fundacji „Wiatrak”, która była organizatorem wydarzenia.

 

Przed południem w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II odbywały się warsztaty muzyczne, również z gościnnym udziałem Agnieszki Musiał, które zostały zorganizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży „4don4LORD” („Fordon dla Pana”), Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” i Fundację „Wiatrak”. – Były one kolejną odpowiedzią na apel Franciszka, zawarty w adhortacji „Christus vivit”, by tworzyć przestrzenie rozwoju dla młodego człowieka. Jak zauważa papież, jedną z nich jest „szczególne znaczenie muzyki, stanowiącej środowisko, w którym stale zanurzeni są ludzie młodzi, a także kulturę i język zdolny do budzenia emocji i kształtowania tożsamości”. Jako odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieży zauważamy, jak bardzo muzyka – przygotowana na wysokim artystycznie i liturgicznie poziomie – rozbudza, szczególnie w młodym człowieku, pragnienie kontaktu z Bogiem, a zarazem staje się niezwykle precyzyjnym środkiem wyrazu w komunikacji z Nim – powiedział duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

 

Julia Grzonka z  Duszpasterstwa Młodzieży „4don4LORD” wzięła udział w warsztatach, ponieważ chciała pogłębić swoje umiejętności gry na skrzypcach oraz przeżyć wigilię Zesłania Ducha Świętego w skupieniu. – To dało mi ogromną siłę i determinację do dalszych ćwiczeń i spełniania marzeń w tej dziedzinie – powiedziała.

 

Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali papieską adhortację „Christus vivit” z dedykacją Agnieszki Musiał zaczerpniętą z tekstu Franciszka. 

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print