„Jako osoby wierzące odczuwamy jeszcze większą mobilizację i zaangażowanie, by zaświadczyć o pięknie i wartości życia, o sile rodziny” – napisał w specjalnej odezwie do wiernych biskup Jan Tyrawa. Ulicami miasta przeszedł Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięło w nim udział ponad 9 tysięcy osób.

 

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w bydgoskiej katedrze, której przewodniczył ks. Arkadiusz Muzolf. – Chciałbym odwołać się do słów, które dokładnie 20 lat temu podczas swojej pielgrzymki na naszej bydgoskiej ziemi wypowiedział Jan Paweł II. „Człowiek wierzący «cierpi dla sprawiedliwości», gdy w zamian za swoją wierność Bogu doświadcza upokorzeń, obrzucany jest obelgami, wyśmiewany w swoim środowisku, doznaje niezrozumienia nieraz nawet od najbliższych. Gdy naraża się na sprzeciw, niepopularność i inne przykre konsekwencje. Zawsze jednak gotowy do złożenia każdej ofiary, bo «trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi» (Dz 5, 29)”. Myślę, że właśnie te słowa wypowiedziane przez proroka naszych czasów stają się aktualne, kiedy dokonuje się walka cywilizacji życia z cywilizacją śmierci – podkreślił diecezjalny duszpasterz rodzin.

 

Hasło bydgoskiego marszu miało zwrócić uwagę na wartość wiary, nadziei i miłości w budowaniu rodziny i w życiu każdego człowieka, zwłaszcza chrześcijanina. „Od ośmiu już lat to wydarzenie stało się dla nas wszystkich niezwykłym czasem dawania świadectwa i potwierdzaniem swojego przywiązania do wartości rodzinnych. Uświadamiamy sobie dziś – może jeszcze bardziej niż kiedykolwiek – że rodzina musi bronić swojej tożsamości, chronić swoich członków przed zagrożeniami, które w wielu przestrzeniach życia stawia dziś współczesny świat” – napisał w specjalnej odezwie biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

 

Uczestnicy przeszli spod katedry na plac przez bazyliką św. Wincentego a Paulo. – Nie było, nie ma i nie będzie lepszej instytucji niż szczęśliwa rodzina. Dlatego tak ważne, aby chronić ją przed deprawacją oraz innymi zagrożeniami wynikającymi na przykład z ideologii gender – powiedziała koordynator marszu Regina Piątkowska.

 

Nad głowami maszerujących powiewały flagi w kolorze niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizowały wiarę, nadzieję i miłość – hasło marszu. Nowością bydgoskiego marszu był specjalnie na tę okazję wyprodukowany teledysk z hymnem nawiązującym do hasła marszu. Organizatorzy – wspólnoty katolickie oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy – chcieli także nawiązać do 20. rocznicy wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Bydgoszczy, która miała miejsce 7 czerwca 1999 roku.

 

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print