„Bóg jest miłością, a my – stworzeni na Jego obraz – jesteśmy na miłość otwarci i jej potrzebujemy” – mówił biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś, który przewodniczył Mszy św. z okazji 18. rocznicy poświęcenia Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej zgromadziła zaproszonych gości oraz przedstawicieli Rodziny Szensztackiej z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji toruńskiej i bydgoskiej.

Biskup Wojtuś w czasie homilii mówił m.in. o historii ruchu na gnieźnieńskiej ziemi, wspomniał moment, kiedy Siostry Szensztackie przybyły do Bydgoszczy, odniósł się również do zakupu terenu pod budowę sanktuarium. – Potrzebujemy miłości, by się rozwijać i miłować innych. Najpiękniejszym wzorem tego, jak w życiu kierować się miłością, jest Maryja. Ona ukazuje nam także, jak żyć dla innych. To wymaga od nas zawierzenia – powiedział bp senior Wojtuś.

Po Eucharystii miało miejsce poświęcenie i otwarcie placu zabaw, który ma służyć najmłodszym pielgrzymom, by mogli poprzez radość i zabawę chwalić Boga.

Poświęcenie Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy odbyło się 16 czerwca 2001 roku. Znajdujący się w sanktuarium na Piaskach obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej pobłogosławił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku. Do sanktuarium z każdym rokiem przybywa coraz więcej grup i osób – także spoza Ruchu Szensztackiego. Organizowane są tu liczne spotkania, dni skupienia i rekolekcje.

Ruch Szensztacki powstał 18 października 1914 roku. Jego założycielem był Sługa Boży o. Józef Kentenich. Dziś w jego strukturach istnieje ponad dwadzieścia różnych wspólnot: młodzież i dorośli, kobiety i mężczyźni, żyjący samotnie i rodziny, kapłani i świeccy. Siostry, żyjąc w przymierzu miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną, służą Kościołowi swoją pracą i modlitwą w odnowie i ewangelizacji współczesnego świata.

Wspólna duchowość, przymierze miłości z Maryją, a także sanktuaria owocują ewangelizacją w ponad 180 miejscach na wszystkich kontynentach. W Polsce powstało dotychczas sześć sanktuariów szensztackich: w Świdrze, Józefowie k. Warszawy, w Winowie k. Opola, w Koszalinie – na Górze Chełmskiej (sanktuarium to jako jedyne na świecie poświęcił Sługa Boży Jan Paweł II), w Zabrzu-Rokitnicy i w Bydgoszczy. W pierwszą rocznicę poświęcenia sanktuarium abp Henryk Muszyński ustanowił 16 czerwca dniem odpustowym dla osób nawiedzających sanktuarium.

Tekst: Violetta Wilandt/jm/KAI
Zdjęcia: Laura Styrbicka

print