W sobotę, 29 czerwca, odbył się w Domu Polskim koncert „Polsko-Niemieckiej Sinfonietty”. Pomysłodawcami projektu są Emilian Rosiak oraz Georgij Manteanau, który w czasie sobotniego  koncertu dyrygował muzykami akademii muzycznych w Bydgoszczy oraz w Rostocku.

Zabrzmiała Symfonia nr 41 „Jowiszowa” W. A. Mozarta, pierwsza  cześć Symfonii nr 5, B-dur, D.485, F. Schuberta. Poza tym salę audytoryjną Domu Polskiego wypełniła muzyka z uwertury opery Askaniusz w Albie, K.111 W.A. Mozarta oraz koncert na wiolonczelę i orkiestrę nr 1 J. Haydna.

Tegoroczny cykl przewiduje cztery koncerty. Pierwszy odbył się w Domu Polskim, drugi w Akademii Muzycznej, pozostałe dwa zostaną zagrane w Rostocku w Niemczech.

Organizatorami wydarzenia są Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna w Rostocku, Diecezja Bydgoska oraz Miasto Bydgoszcz, sponsorem Polskie Lutnictwo.

Tekst i zdjęcia: ks. Mateusz Ziemlewski