„Słowa pouczają, przykłady pociągają – nasz pobyt to dobry przykład dla dzieci, by szerzyć to dobro dalej” – powiedziała Marina, która była jedną z opiekunek scholi „Misterium” z Grodna. Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy stało się na osiem dni domem dla młodych artystów z Białorusi.

Parafianie ze wspólnoty Matki Bożej Anielskiej przyjechali z s. M. Walerią z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, Heleną Żegało i Mariną Mikłaszewicz. Do scholi należą dzieci muzycznie utalentowane, wybrane w drodze przesłuchań i uczęszczające na katechezę. W roku szkolnym ćwiczą oraz śpiewają w każdą niedzielę na Mszy Świętej, a także przygotowują różne okolicznościowe koncerty.

Ich pobyt był połączeniem warsztatów muzycznych i wakacyjnego wypoczynku. Dzięki staraniom swojego proboszcza z Grodna, bydgoskiej radnej Grażyny Szabelskiej, hojności prywatnych sponsorów, pobyt dzieci mógł być bardzo urozmaicony. Zwiedzały one m.in. ratusz i katedrę w Bydgoszczy, starówkę w Toruniu, zobaczyły Żywe Muzeum Piernika, płynęły tramwajem wodnym po Brdzie. – Bydgoszcz jest pięknym, cudownym, starym miastem. Dzieciom podobało się to, że słyszą polski język i mogą wypowiadać po polsku proste słowa: proszę, dziękuję, dzień dobry. Tyle dobra nas spotkało ze strony miasta i ludzi – powiedziała Marina.

Niezapomnianą częścią pobytu stały się specjalne koncerty wykonane w bydgoskich parafiach: Świętej Rodziny, Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Świętych Polskich Braci Męczenników, jak również przy Sanktuarium Zawierzenia. Schola zaprezentowała utwory po polsku, białorusku i rosyjsku.

Tekst i zdjęcia: Violetta Wilandt/KAI

print