Pod przewodnictwem Prymasa Polski seniora abp. Henryka Muszyńskiego w bydgoskim kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty odbyły się uroczystości, w czasie których została poświęcona tablica dedykowana Prymasowi Tysiąclecia. Znalazły się na niej słowa kard. Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”.

Podczas homilii abp Henryk Muszyński podjął temat aktualności słów sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. „Jeślibyście pytali, jaki rodzaj miłości potrzebny jest dzisiaj – mówił ksiądz kardynał – to bym powiedział: Nie tyle potrzeba nam dziś bohaterskiej śmierci z miłości, ile braterskiej pracy z miłości ku naszej Ojczyźnie… Umiera się raz i człowiek szybko okrywa się sławą, ale żyje się w trudzie, w męce, bólu i cierpieniu długie lata i to jest większe bohaterstwo! Takiego właśnie bohaterstwa potrzeba czasom dzisiejszym – czasom tak pełnym niepokoju, prawdziwej  – «burzy na morzu». W tym okresie i w tych czasach pełna dojrzałość wysoce kulturalnego i wysoce duchowo rozwiniętego narodu, jakim jest naród polski, jest naszemu narodowi niezwykle potrzebna. Naród nasz musi się zdobyć na bohaterstwo i miłość pracy, ku dobru Ojczyzny”.

Poświęcona tablica stanowi wotum wdzięczności parafian oraz ofiarodawcy (senatora RP Andrzeja Kobiaka) w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Nasza wspólnota bardzo żywo włączyła się w obchody tej wielkiej rocznicy. Prymas Tysiąclecia uczył nas wiary, miłości do Kościoła, ale i odpowiedzialności za Ojczyznę. Chcieliśmy, by pamiątkowa tablica wmurowana w ściany kościoła zawsze nam przypominała o jego umiłowaniu Kościoła i Ojczyzny – powiedział proboszcz ks. kanonik dr Mariusz Kuciński.

Tablicę wykonał rzeźbiarz Aleksander Dętkoś.

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz