Jubileuszowa, 15. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej weszła na Jasną Górę w środę, 31 lipca. Pod hasłem „W mocy Bożego Ducha” wędrowało ok. 700 osób. 

W tym roku pielgrzymka jest jubileuszowa – 15-sta na 15-lecie powstania diec. bydgoskiej. Tegoroczna wędrówka jest również podziękowaniem za peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która niedawno trwała w diecezji. „To jest przepiękny czas – mówi, w rozmowie z Radiem Jasna Góra, kierownik Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej ks. Krzysztof Klóska – Idziemy tutaj z tysiącem intencji. W tym roku mamy intencję dziękczynną, bo przeżywaliśmy w naszej diecezji peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, więc dziękujemy, że Mama była z nami, w naszych domach. W sercu dziękujemy też za naszą diecezję, za to, że już 15 lat razem pracujemy i razem prowadzimy wszystkich do Pana Boga, do zbawienia”. „Takim wymownym znakiem naszego dziękczynienia jest duży tir, który wozi bagaże, nasz niesamowity kierowca br. Wacek umieścił na plandece taki olbrzymi napis, że diecezja dziękuje Panu Bogu za nawiedzenie Obrazu Matki Bożej” – dodaje ks. Rafał Ochojski, przewodnik grupy złotej z Górki Klasztornej.
 

Najwcześniej, bo już 19 lipca na trasę wyruszyła grupa złota z Górki Klasztornej – 19 lipca. Z resztą pątników połączyła się 24 lipca w Licheniu. W pątniczej grupie dominowali ludzie młodzi. „Oni chyba jednak mają świadomość tego, że to jest ich zdanie, i co więcej, realizują je, bo przecież mogliby sobie posiedzieć przed komputerem w tym czasie, a jednak dwa tygodnie byli w drodze. Nasza grupa to są w 90% młodzi ludzie, w przedziale 20-30 lat. Więc przekonać dziś młodych ludzi do tak czynnego i męczącego jednak, dynamicznego spędzania czasu, zwłaszcza w przestrzeni religijnej, to już jest coś” – podkreśla ks. Rafał Ochojski, misjonarz św. Rodziny, przewodnik grupy złotej z Górki Klasztornej. 

 

„To już taka moja tradycja, już 10. raz idę. To podziękowanie Panu Bogu, też prośby zanoszę do Pana Boga, mogę też pomagać innym na pielgrzymce, bo jestem pielęgniarką – mówi Ania z grupy złotej – To jest wspaniały czas, gdzie mogę podzielić się z bliźnimi sobą. Przede wszystkim przebijamy pęcherze, masujemy nogi, owijamy bandażami”. 

Akademicko-młodzieżowej grupie „Przezroczysta” towarzyszyło hasło: „Listy do K.” – podczas pielgrzymkowych konferencji młodzi rozważali przekaz Ducha Bożego kierowany do Kościołów, zawarty w Apokalipsie św. Jana. Szukali słów otuchy, pokrzepienia, ale również napomnienia. Zastanawiali się nad kondycją, problemami i szansami współczesnego Kościoła, czyli ich samych. „Tę grupę tworzą przede wszystkim młodzież i studenci zgromadzeni wokół Duszpasterstwa Akademickiego Martyria, naszego diecezjalnego duszpasterstwa w Bydgoszczy – wyjaśnia ks. Piotr Wachowski, duszpasterz akademicki w Bydgoszczy i przewodnik grupy – To są młodzi ludzie, którzy chcą szczególnie w tym roku doświadczyć piękna Kościoła”. Na pytanie, czy trudno w dzisiejszych czasach zachęcić młodych do pielgrzymowania, ks. Piotr odpowiada: „Na pewno dla wielu z nich jest to wyzwanie przekraczające często ich możliwości – najpierw takim wyobrażeniem tego, że mogą to zrobić. A potem, kiedy wyruszą, to okazuje się, że siła wspólnoty jest o wiele bardziej przekonująca i życiodajna, siłotwórcza, przezwyciężająca wszelkie słabości, wszelkie kryzysy. Więc warto namawiać i robić wszystko, żeby ci młodzi ludzie poszli”. 

Pielgrzymi zebrali się na wspólnej Mszy św. o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. 

 

„Jeszcze nie tak dawno każdy z nas w swojej parafii miał tę okazję spotkać się, przywitać Matkę Boga i naszą Matkę w kopii Jej Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Ta peregrynacja przez diecezję bydgoską zakończyła się 7 kwietnia tego roku, a dzisiaj przybywamy tutaj, można powiedzieć do Jej stałego pobytu, Jej Tronu, tego miejsca, z którego patrzy na całą Polskę swoim dobrotliwym, miłosiernym wzrokiem – przypominał w homilii bp Jan Tyrawa – Pielgrzymka jest obrazem tego pielgrzymowania, tej wędrówki ku Ojczyźnie, która jest w Niebie (…). Sądzę, że ta pielgrzymka w kontekście przeżytej przez nas peregrynacji w diecezji bydgoskiej, że ta pielgrzymka inspirowana hasłem tego roku duszpasterskiego, hasłem, które przyjęliście sobie jako motyw wiodący, prowadzący ‘W mocy Bożego Ducha’, że ta pielgrzymka pozwoliła również pogłębić wam takie rozumienie siebie i takie rozumienie otaczającej nas rzeczywistości. Niech ta pielgrzymka i cały ten kontekst pielgrzymki w postaci peregrynacji pozwoli nam mocniejszymi mocą Ducha Świętego wrócić do domu, a przecież ten dom, do którego będziemy wracać za chwilę, to nasza codzienność, to te chwile najbardziej szare i codzienne, które wypełniają nasze życie. Ale dopiero tam, w tej szarzyźnie dnia codziennego weryfikuje się moc Ducha Świętego, którą chcemy zaczerpnąć od niego samego i z tego miejsca królowania naszej Matki, chcemy zaczerpnąć, aby tą mocą żyć i tę moc wnieść w tę szarość codziennego dnia”. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/dr

Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i Jasna Góra/Krzysztof Świertok

print