W sobotę (31 sierpnia) o godzinie 16 w Fundacji „Wiatrak” (Dom Jubileuszowy Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7 w Bydgoszczy) będzie miało miejsce niezwykłe spotkanie. W sali konferencyjnej zgromadzą się przedstawiciele wyznań, które istniały w Bydgoszczy w czasie wybuchu II wojny światowej, by wejść w dialog o nienawiści.
Wydarzenie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez Fundację „Będziemy Polakami”, pod patronatami wojewody kujawsko-pomorskiego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Spotkanie rozpocznie film pt. „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939” – dokument fabularyzowany w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego, zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w 2018 roku. Opisuje dramatyczne wydarzenia, do jakich doszło w tytułowym Karolewie koło Więcborka w 1939 roku. Niemcy zamordowali wówczas prawie 2000 Polaków z 52 miejscowości powiatu sępoleńskiego. Byli wśród nich księża, nauczyciele, ziemianie, rolnicy. Dokonane po wojnie ekshumacje zwłok ujawniły barbarzyństwo sprawców. Film został oparty na wnikliwej kwerendzie archiwalnej i zeznaniach świadków – potomków ofiar obozu w Karolewie.
Po projekcji filmu, w dyskusji na temat nienawiści wezmą udział przedstawiciele różnych kościołów. Swoją obecność potwierdzili:

ks. dr Paweł Hoppe – Kościół Katolicki,

ks. mjr  rez. prof. Mirosław Michalski – Dziekan Dekanatu Pomorsko-Warmińskiego Kościoła Polskokatolickiego w RP,  Duszpasterz Wojskowy i Służb Mundurowych Kościoła Polskokatolickiego w RP,

ks. Janusz Olszański – pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, przewodniczący oddziału

pomorsko-kujawskiego Polskiej Rady Ekumenicznej,

ks. Marian Radziwon – proboszcz Kościoła Prawosławnego,

ks. dr Michał Włodarczyk – pastor Kościoła Zielonoświątkowego ICF Bydgoszczy

ks. kmdr Marek Loskot – proboszcz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Spotkanie zakończy się wspólną modlitwą w Dolinie Śmierci.

PLAKAT

print