„Rozpoczynający się rok będzie trudny, bowiem w Polsce coraz częściej do głosu dochodzą siły odnoszące się z wielką agresją do chrześcijańskiej kultury” – mówił do katechetów diecezji bydgoskiej biskup Jan Tyrawa.

Kilkaset osób spotkało się w katedrze bydgoskiej na modlitwie, zawierzając swoją przyszłość Matce Bożej Pięknej Miłości. – Prosimy Boga o błogosławieństwo, byśmy z radością, ale i z poczuciem obowiązku umieli podjąć wszystkie wyzwania związane z powołaniem na polu pracy katechetycznej – mówił na wstępie bp Tyrawa.

HOMILIA

Pracę katechetyczną na terenie diecezji bydgoskiej podejmuje około 340 osób świeckich. W czasie Mszy św. ślubowanie złożyli nowi katecheci. Podziękowano również tym, którzy przeszli na emeryturę. – Przed katechetami wiele wyzwań i zadań, zwłaszcza w czasach, kiedy jesteśmy świadkami wypisywania się młodych z katechezy. Katecheci jednak się nie poddają i tam, gdzie mogą, starają się przede wszystkim prowadzić dialog z młodym pokoleniem – dodał dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Katecheci spotkali się również w murach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, gdzie mogli m.in. wysłuchać wykładu zatytułowanego „Przemoc w rodzinie. Co może zrobić katecheta?”. Doktor Anna Ratajska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawiła definicję i kryteria przemocy. Zaprezentowała rodzaje przemocy oraz mity na jej temat. Omówiła także sposoby rozpoznawania i odpowiedniego reagowania w przypadku podejrzenia przemocy wobec dziecka.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski/KAI