„Niezbędnymi warunkami do zaistnienia pokoju są poszanowanie praw człowieka, szacunek dla wolności, w tym wolności religijnej i wolności sumienia, rozwój, solidarność oraz dialog” – przypomniał proboszcz bydgoskiej katedry ks. prałat Stanisław Kotowski.

W najważniejszej świątyni diecezji miała miejsce modlitwa w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podczas Eucharystii przywołano bohaterów tamtych wrześniowych dni, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę. – Dziękujemy za to, że w sercach i umysłach Polaków jesienią 1939 roku obudziły się: męstwo i odwaga, zdolność do najdalej idących poświęceń oraz determinacja w walce o niepodległość – zaznaczył na początku homilii ks. prałat Stanisław Kotowski, który podkreślił, że nie sposób ustalić liczby ofiar rozpętanego wtedy na terytorium Polski „misterium nieprawości”.

Jak przypomniał ks. prałat Stanisław Kotowski, pamięć o tych heroicznych czynach jest naszą najświętszą powinnością. Powołując się na słowa św. Jana Pawła II, przestrzegał: „Nie można dopuścić do tego, ażeby w Polsce, zwłaszcza współczesnej, nie zostało odtworzone martyrologium Narodu polskiego”. – Ten obowiązek powinien nas też skłaniać do przebaczenia, które jest niezbędnym warunkiem zaistnienia pokoju. Papież Polak podkreślał, że przebaczenie jest szczególnym rodzajem miłości, koniecznym do życia w pokoju – mówił.

Odwołując się jeszcze do nauczania św. Jana Pawła II, ks. prałat Stanisław Kotowski przypomniał, że nigdy nie wolno nam pozostać biernym w obliczu narastającej agresji, podziałów i waśni. – Trzeba rozbroić nasze serca od nienawiści, odwetu i zemsty. Potrzeba nam trudu budowy jedności i pokoju serc, potrzeba odpowiedzialności za wypowiadane słowa, które tak często ranią i stają się impulsem do przemocy – powiedział.

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Robert Sawicki