„To jest „Solidarność” – walka o sprawiedliwość, walka przeciwko obojętności” – mówił w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim z okazji obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych o. Mieczysław Łusiak SJ.

Na wspólnej modlitwie zebrali się przedstawiciele władz różnych szczebli, pracodawcy, pracownicy, a przede wszystkim członkowie „Solidarności”. – Niech ta Eucharystia będzie okazją do dziękczynienia Bogu za wspaniałe dzieło, jakim jest NSZZ „Solidarność”. Niech będzie również okazją do tego, byśmy przez kolejne pokolenia nieśli to wspaniałe dziedzictwo. By „Solidarność” w Polsce nie umarła, choć niektórzy bardzo by tego chcieli – dodał na wstępie kapelan o. Mieczysław Łusiak SJ.

W czasie kazania jezuita nawiązał do wcześniej odczytanej Ewangelii. Podkreślił, że „Jezusowi bardzo zależy, byśmy byli ludźmi solidarnymi”.

KAZANIE

Do udziału w wojewódzkich obchodach 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych zaprosili mieszkańców Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak. – Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że „Solidarność” doprowadziła do tego, że możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. To nade wszystko pamięć o korzeniach i wierze, bo „Solidarność” rozpoczęła swoją działalność pod krzyżem – podsumował przewodniczący Leszek Walczak.

Po Mszy Świętej w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym ludziom „Solidarności”, zaś w Soleckim Centrum Kultury wręczono m.in. „Medale Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”. Również w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła zorganizowano okolicznościową  wystawę  zatytułowaną „Dar Solidarności”.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski