„Nie szukajmy łatwych rozwiązań czy drogi na skróty” – mówił w Bydgoszczy abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci patronki diecezji bydgoskiej Matki Bożej Pięknej Miłości, w czasie których wraz z biskupem ordynariuszem dokonał konsekracji nowego ołtarza.

„Z wielką radością witam was wszystkich, którzy przyjęliście nasze zaproszenie, by wspólnie uczestniczyć w uroczystości – mówił na wstępie bp Jan Tyrawa, dziękując wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w prowadzonych w świątyni pracach”.

 

 

Prymas Polski poświęcił również odrestaurowane prezbiterium i organy. – Na zakończenie dzieła renowacji wnętrza katedry bydgoskiej, podjętej tutaj – jak wszyscy widzimy – z takim staraniem i wysiłkiem w minionych latach, gromadzimy się dziś, pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego przy nowym katedralnym ołtarzu, aby poprzez akt poświęcenia sam Bóg uświęcił „niebieską łaską ten ołtarz” – mówił w homilii Prymas Polski, zwracając uwagę na znaczenie katedry jako „matki i głowy wszystkich diecezjalnych świątyń”.

 

HOMILIA – TEKST

Katedra św. Marcina i Mikołaja jest najstarszym kościołem Bydgoszczy. Szczególnym momentem w historii było utworzenie w 2004 roku diecezji bydgoskiej. Fara stała się wówczas kościołem biskupim. Z kolei ten fakt wymusił dostosowanie, zwłaszcza prezbiterium, do lepszego sprawowania liturgii. – Warto zaznaczyć, że przez dziesiątki lat w dzisiejszej katedrze Eucharystia była sprawowana na przenośnym, a więc niekonsekrowanym ołtarzu. Duże prezbiterium podzielone było aż 8 stopniami, co znacznie utrudniało celebracje liturgiczne i wymuszało ich lokalizację w głębi prezbiterium – przypomniał proboszcz ks. prałat Stanisław Kotowski.

 

 

Podczas procesji z darami przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Bydgoskiej Fary ofiarowali Matce Bożej Pięknej Miłości złote serce z brylantem, wykonane przez jubilera Andrzeja Janickiego. Na zakończenie wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski ofiarował parafii katedralnej kielich mszalny.

W uroczystościach odpustowych uczestniczyli kapłani, wśród nich abp Henryk Muszyński i bp Bogdan Wojtuś, przedstawiciele władz różnych szczebli, osoby konsekrowane, zaproszeni goście oraz wierni z całej diecezji. Obecni w katedrze zawierzyli swoje życie i przyszłość Matce Bożej Pięknej Miłości.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski i Wiesław Kajdasz

print