„Zawsze najważniejszy był człowiek, na którego ksiądz spoglądał przez pryzmat Bożej miłości” – tak o ks. Krzysztofie Buchholzu powiedziała Anna Leszczyńska, kierownik WTZ „Wiatrak” oraz członek zarządu Fundacji „Wiatrak” w Bydgoszczy. Ksiądz Krzysztof kierował organizacją przez prawie 24 lata.

W Domu Jubileuszowym Jana Pawła II, siedzibie Fundacji „Wiatrak”, odbyło się spotkanie, które było podziękowaniem za jego dotychczasową służbę dla drugiego człowieka i Kościoła Bydgoskiego. Była Msza Święta, a także część artystyczna w wykonaniu maluchów oraz niepełnosprawnych. Nie zabrakło również wielu osobistych wspomnień. – To ogrom niezwykłych wydarzeń, postaci, wyzwań. „Wiatrak” jest jeden i niepowtarzalny – powiedział w rozmowie ks. Krzysztof Buchholz. – Było mi dane uczestniczyć w jego tworzeniu, za co z całego serca dziękuję Bogu. Również za ludzi, którzy dali się Jemu obdarować inwencją, pomysłem, wrażliwością, otwartością, zaangażowaniem – dodał.

Ksiądz Krzysztof Buchholz pełnił posługę w bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników, na terenie której znajduje się Dom Jubileuszowy Jana Pawła II, od 1992 roku. Został do niej skierowany zaledwie dwa lata po święceniach kapłańskich. Kapłan był również do tej pory diecezjalnym duszpasterzem akademickim. – Oczywiście nie byłoby „Wiatraka”, gdyby właśnie nie Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” i ci, którzy byli i są u jego fundamentów – dodał ks. Buchholz, który od 22 czerwca jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. – Ksiądz Krzysztof jest dla mnie przyjacielem, po drugie duszpasterzem, nie tylko akademickim. „Dusz pasterzem”, który tak żyje z ludźmi, by ich zawsze prowadzić nie ku sobie, ale do Boga. To kapłan, który zaprosił Chrystusa na pierwsze miejsce w swoim życiu i wypełnia słowa, które umieścił na prymicyjnym obrazku: „Bogu serce, ludziom uśmiech, sobie krzyż” – dodała Mariola Ciesielska, od początku związana z „Wiatrakiem”.

Narodziny „Wiatraka” miały miejsce 1 lipca 1995 roku. Początkowo funkcjonował on jako Centrum Kultury Katolickiej. Od 2003 roku działalność rozszerzyła się o fundację. Decyzją biskupa Jana Tyrawy jej nowym prezesem został dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła. W uroczystości pożegnalnej oprócz osób korzystających z oferty fundacji, uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli, świata akademickiego, firm, a także osoby duchowne.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print