„Wobec ofiar i wobec ludu  Bożego jesteśmy świadkami  Ewangelii, a nie obrońcami sprawcy lub instytucji” – powiedział o. Adam Żak SJ. Podczas spotkania kapłanów diecezji bydgoskiej jezuita podjął temat „Duch i litera odpowiedzi Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich. W jakim punkcie jesteśmy po watykańskim szczycie biskupów i po motu proprio Vos estis lux mundi”.

Konferencja, która odbyła się w Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy, stała się okazją do podjęcia ważnego tematu, jakim jest ochrona małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym.

Ojciec Żak przedstawił uczestnikom historię kryzysu związanego z przestępstwami duchownych przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z małoletnimi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zaznaczył jednak, że jest to problem nie tylko amerykański, lecz także Kościoła na całym świecie. W dalszej części wystąpienia zwrócił uwagę, że konieczne jest przyjęcie odpowiedzialności i radykalny powrót na drogę sprawiedliwości, a także ukazał problem w kontekście wiary.

Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, którego zadaniem jest opracowywanie programów prewencji, szkolenia wolontariuszy i specjalistów w walce z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich, a także przyczynianie się do tworzenia bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży we wszystkich dziedzinach pracy duszpasterskiej, formacyjnej i wychowawczej Kościoła w Polsce, przedstawił również przesłanie i słowa klucze watykańskiego szczytu nt. ochrony dzieci i młodzieży, który odbył się w lutym 2019.

Po wystąpieniu jezuity, ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz kurii diecezjalnej odczytał dekret biskupa ordynariusza Jana Tyrawy zatwierdzający „Zasady ochrony osób małoletnich i bezradnych w diecezji bydgoskiej”. Głos zabrał również ks. Mateusz Nowak, Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji bydgoskiej, który przedstawił najważniejsze założenia dokumentu. Będzie on obowiązywał od 1 listopada we wszystkich parafiach i wspólnotach działających na terenie diecezji.

Zarazem wyjaśnił, że „Zasady” składają się ze wstępu, pięciu punktów części głównej, deklaracji końcowej oraz załączników, a zawierają podstawowe informacje na temat przepisów prawa kanonicznego dotyczących przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz polskiego prawa karnego, procedury postępowania w przypadkach podejrzenia o popełnienie przestępstwa, a także podstawy organizacji bezpiecznej opieki oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.

Pełen tekst „Zasad” oraz dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za prewencję i ochronę małoletnich i bezradnych w diecezji bydgoskiej można znaleźć na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl w części „Instytucje” w zakładce „Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Bydgoskiej”.

Rys historyczny powstania Zasad

Dekret ks. Biskupa Jana Tyrawy