„Ten bieg traktuję jak pielgrzymkę w intencji mojej rodziny. Jest on moim dziesiątym maratonem w tym roku, a w sumie 290” – powiedział Andrzej Grzybała z Łomży, który wziął udział w XXVII Biegu Sztafetowym i IV Maratonie Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Chcąc upamiętnić 35. rocznicę śmierci kapłana, uczestnicy pobiegli z Bydgoszczy do Górska, gdzie znajduje się Centrum Edukacji Młodzieży, któremu patronuje męczennik. Przed startem biegacze modlili się w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie bł. ks. Jerzy odprawił swoją ostatnią Mszę Świętą. – Dlaczego biegniemy szlakiem męczeńskiej drogi ks. Jerzego? – pytał dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Waldemar Różycki. – Nie po to, by poprawić swoją  kondycję czy osiągi, ale by pamiętać – dodał.

W maratonie wystartowało czterdzieści osób, a w biegu ponad dwadzieścia drużyn sztafetowych reprezentujących różne środowiska z województwa kujawsko-pomorskiego. Zgłosiły się również drużyny m.in. z Płocka, Golubia Dobrzynia, Ostrowa Wielkopolskiego i Chojnic. – Wszyscy biegną w jednym celu, by oddać hołd bł. ks. Jerzemu. W czasie biegu jest prowadzona modlitwa różańcowa z rozważaniami bł. ks. Jerzego – powiedziała zaangażowana w organizację Regina Piątkowska.

Bieg ma także na celu propagowanie, głównie przez młodzież w nim uczestniczącą, przesłania, które głosił ks. Jerzy, by zło dobrem zwyciężać. – Jak mówił w czasie pogrzebu kard. Józef Glemp: „Być może była potrzebna ofiara życia, aby odkryły się utajone mechanizmy zła, aby wyzwoliły się silniej pragnienia dobra, szczerości, zaufania”. To odczuwamy w czasie biegu – jeszcze większe pragnienie solidarności, której orędownikiem jest bł. ks. Popiełuszko – powiedział ks. Maciej Tyckun.

Tegoroczny bieg, którego organizatorami były Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski, pilotowali cykliści z „Rowerowej Brzozy”. Kilka osób tworzących drużynę Klubu Turystów Pieszych PTTK „Piętaszki” z Bydgoszczy pokonało całą drogę pieszo. Natomiast ostatni odcinek o długości ok. 2,5 kilometra wszyscy przemierzyli wspólnie.

W ramach obchodów 35. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki 17 października po Mszy św. o godz. 18 zaplanowano spektakl słowno-muzyczny „Dobrem zwyciężać” z udziałem m.in. aktora Jerzego Zelnika, 19 października o godz. 17 inscenizację z modlitwą różańcową przygotowaną przez młodzież oraz Mszę Świętą o godz. 18, której przewodniczyć będzie ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik. Natomiast w niedzielę, 20 października, Eucharystii o godz. 13 w intencji rychłej kanonizacji w Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach przewodniczyć będzie biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Regina Piątkowska

print