„Cieszę się, że mogę razem z innymi tworzyć żywy pomnik św. Jana Pawła II, którego podziwiam za głęboką wiarę” – powiedziała stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Młodzi z okazji XIX Dnia Papieskiego przygotowali w centrum Bydgoszczy „Miasteczko rodzinne z Janem Pawłem II”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku.

W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski, również z diecezji bydgoskiej, zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. – Jestem studentem drugiego roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy. Natomiast stypendystą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jestem trzy lata i mogę bez wahania powiedzieć, że ten czas był niezwykle owocny. Dzięki tej wspaniałej wspólnocie miałem możliwość rozwoju zarówno w sferze intelektualnej jak i duchowej – powiedział pochodzący z małej miejscowości niedaleko Wejherowa Szymon Stankowski.

Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II. – Stypendystką Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jestem od trzech lat. Dzięki niej mogę rozwijać swoje pasje i nawiązywać nowe przyjaźnie. Cieszę się, że mogę razem z innymi tworzyć „żywy pomnik” św. Jana Pawła II, którego podziwiam za głęboką wiarę. Była ona niezwykłym świadectwem w naszym – często obojętnym świecie. Każdego roku obchodzimy Dzień Papieski. To okazja do tego, by nas poznać, spotkać, porozmawiać, kiedy kwestujemy na bydgoskich ulicach. Bóg zapłać wszystkim, którzy materialnie i duchowo wspierają naszą fundację – dodała studentka wychowania fizycznego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Wiktoria Pietrzak.

Świadectwa stypendystów wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: członkowie Fundacji DNT

print