Modlitwa, muzyka oraz gorący doping towarzyszyły uczestnikom VIII „Bydgoskiej Karoliady”, która odbywała się w hali Artego Arena w Bydgoszczy w ramach XIX Dnia Papieskiego.

Tak jak w całej Polsce wszystkie inicjatywy nawiązywały do tegorocznego hasła: „Wstańcie, chodźmy!”. – To hasło wzywa nas do tego, by powstać z marazmu, z wiary ospałej, wycofanej i iść ku wierze, która jest świadectwem, nie wstydzi się swoich korzeni – powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy i rzecznik prasowy diecezji ks. dr Marcin Jiers.

Spotkanie w hali Artego Arena rozpoczęło tradycyjnie bicie specjalnego dzwonu, który został odlany z okazji 25. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II. Potem była chwila modlitwy, po której rozpoczęła się gorąca rywalizacja. – Przygotowaliśmy trzy konkurencje, stawiając na wymiar intelektualny, który dotyczył nauczania papieskiego i wydarzeń związanych z pierwszą pielgrzymką Ojca Świętego do Polski. Nie zabrakło również konkurencji specjalnych, które nawiązywały do popularnych programów telewizyjnych – powiedzieli Anna Leszczyńska i Adam Burchardt z bydgoskiej Fundacji „Wiatrak”, która wraz z Kurią Diecezjalną zorganizowały „Bydgoską Karoliadę”. – „Karoliada” jest spotkaniem, które zbliża do Boga – dodał Adrian Sztubiński z Nakła nad Notecią.

Najlepszą drużyną VIII Bydgoskiej „Karoliady” okazała się ta, w skład której weszli młodzi z dekanatów Łobżenica i Białe Błota. Drugie miejsce zajął zespół z dekanatów Bydgoszcz V i Bydgoszcz II, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się grupa z dekanatów Nakło nad Notecią i Bydgoszcz VI. Za najlepszy „Klub Kibica” nagrodzono dekanat Łobżenica. Organizatorzy podziękowali również proboszczowi parafii św. Wita w Słupach ks. kan. Leszkowi Krollowi za wieloletnie zaangażowanie i udział w „Karoliadzie”.

Tradycją diecezjalnych obchodów Dnia Papieskiego jest również jego część artystyczna. W tym roku dla tych, którzy przyszli do hali Artego Arena, wystąpił powstały w 2010 roku zespół „Armia Dzieci”. Formacja początkowo grała podczas dużych konferencji organizowanych w Polsce z udziałem zagranicznych gości. Zespół bardzo szybko jednak zaczął się rozwijać, wchodząc na sceny z chrześcijańskim materiałem koncertowym. – Charakterystyczne dla „Armii Dzieci” jest to, że porywają wszystkie pokolenia – podsumowali organizatorzy.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print