Przed Najświętszym Sakramentem i ponad 250 relikwiami świętych i błogosławionych modlili się uczestnicy Nocy Świętych, którą zorganizowano w bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty.

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w wielu wspólnotach diecezji bydgoskiej odbyły się Eucharystie i czuwania modlitewne. Spotkania były okazją do zgłębiania życiorysów wielu świętych i błogosławionych. – „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje” – powiedział ks. Mirosław Pstrągowski, cytując fragment adhortacji apostolskiej Franciszka „Gaudete et exsultate”.

W parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy głównymi postaciami wydarzenia stali się rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza – święci Zelia i Ludwik Martin oraz błogosławiona Hanna Chrzanowska. – W tym roku dotykamy świętych świeckich, by właśnie pokazać, że każdy może osiągnąć najwyższy cel – dodał proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski.   

Po Mszy św. uczestnicy przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych przeszli z kościoła do kaplicy Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych, by przed Najświętszym Sakramentem i relikwiami 258 świętych i błogosławionych trwać na modlitwie. Zakończy się ona 23 listopada. – Nowością w tym roku jest peregrynacja relikwii świętych Zelii i Ludwika oraz bł. Hanny Chrzanowskiej po rodzinach naszej parafii, ale również innych wspólnot – podkreślił ks. Mirosław Pstrągowski.

Noce Świętych odbyły się również m.in. w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy oraz św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Jacek Pytlik

print