W imieniu organizatorów zapraszamy na pierwsze Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej, które mają na celu propagowanie ważnego działu muzyki europejskiej.

Nie sposób omówić jakiejkolwiek epoki muzycznej nie odwołując się do dzieł muzyki sakralnej. Muzyka kościelna to nie zamknięty rozdział. Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej pozwolą wysłuchać muzyki na odrestaurowanych organach bydgoskich kościołów.

Szczególnie ważna będzie ogólnopolska konferencja naukowa „Muzyka sakralna w wymiarze kulturowo-edukacyjnym” (Dom Polski, 21.11. godz.9.30). Zapraszamy miłośników muzyki na Mszę Świętą do bydgoskiej katedry (21.11. godz. 19.15), gdzie będzie można usłyszeć i włączyć się w śpiew połączonych chórów, a po modlitwie wysłuchać koncertu organowego i chóralnego w wykonaniu środowiska bydgoskiej Akademii Muzycznej. W czasie koncertu odbędzie się prawykonanie utworu o. Dawida Kusza, jako symptom tego, że muzyka kościelna wciąż się rozwija. Zwieńczeniem Dni będzie koncert muzyki dawnej.

Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej umożliwią spotkanie z muzyką, która programem i kunsztem winna na co dzień gościć w świątyniach katolickich. W dobie synkretyzmu, także estetycznego, warto wyrabiać właściwą świadomość religijno-kulturalną, a proponowane Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej z pewnością w tym pomogą. Serdecznie zapraszam i polecam uwadze.

Szczegółowy program na PLAKACIE.

Ks. Mateusz Ziemlewski – referent ds. muzycznych diecezji bydgoskiej

print