„Dzięki Bogu, że jest tyle otwartych serc, akcji, działań, organizacji, instytucji, mających tę wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka” – powiedział proboszcz ks. Krzysztof Buchholz. W bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się niecodzienny koncert charytatywny „Z paczką na Wschód”

Podczas jego trwania zbierano środki finansowe, za które zostaną zakupione dary dla mieszkańców Oszmiany na Białorusi. Wszystko w ramach Projektu Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie, który jest realizowany przez harcerki i harcerzy ZHR nieprzerwanie od 1996 roku. – W ramach akcji członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują zbiórki żywności w swoich środowiskach lokalnych – na terenie parafii, szkół, uczelni wyższych – tłumaczy rzecznik prasowy „Akcji Paczka” phm Barbara Koc.

Przed świętami Bożego Narodzenia z zebranych darów przygotowywane są paczki, które zawożone są do środowisk polskich na terenie Ukrainy i Białorusi. – Harcerze i harcerki osobiście dostarczają paczki do domów najbardziej potrzebujących rodzin. Spotkania z Polakami połączone są ze składaniem świątecznych życzeń, łamaniem się opłatkiem, śpiewaniem kolęd oraz rozmową w języku polskim – dodała phm Barbara Koc.

Oprócz pomocy materialnej w postaci paczki dostają również poczucie, że są ludzie, którzy o nich pamiętają, pomimo że dziś nie mieszkają na terenie Polski. – Jako harcerze z okręgu kujawsko-pomorskiego od pięciu lat odwiedzamy mieszkańców, potrzebujące rodziny na Białorusi – dodała pomysłodawczyni koncertu Julia Urbańska z ZHR.

W tym roku na Kresy wyjedzie 14 autokarów wiozących około 500 wolontariuszy. Dzięki temu około 2500 paczek trafi w okresie przedświątecznym do polskich rodzin. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

W kościele NSPJ w Bydgoszczy wystąpili: Dominika Majczak, Barbara Skrzypek, Julia Pituła, Ewelina Nowik, Urszula Żak, Julia Brzykcy oraz Zuzanna Majchrzak.

Podczas koncertu zebrano 1450 złotych.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Robert Sawicki  

print