„O świętości Kościoła decyduje obecność Boga w Kościele i przez Kościół w wiernych” – uważa bp Paweł Socha CM. Dzięki gościnności Misjonarzy Świętej Rodziny prowadził on w Górce Klasztornej rekolekcje dla kapłanów, które zostały zorganizowane przez Unię Apostolską Kleru.

Organizacja w obecnej postaci, wywodząca się od francuskiego kapłana ks. Wiktora Lebeuriera i ukonstytuowana w 1862 roku, zaistniała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Dyrekcja Krajowa Unii w Polsce została powołana w 1925 roku. – W samej nazwie „Unia Apostolska” akcent położony jest na jedność w Kościele, szczególnie jedność kapłanów z Bogiem i między sobą. Kościół stoi zawsze w obliczu ciągłego zagrożenia podziałami. Chodzi o jedność uczniów z Bogiem, a następnie z papieżem, z biskupem, z braćmi w kapłaństwie i z wiernymi świeckimi – powiedział bp Paweł Socha CM, dodając, że jedność ta opiera się na czterech kolumnach: modlitwie, doktrynie katolickiej, jedności z papieżem i karmieniu się miłością Boską w Eucharystii.

Biskup Paweł Socha CM przypomniał, że po Soborze Watykańskim II w wielu rejonach świata pojawił się u kapłanów zanik tożsamości kapłaństwa chrystusowego. Odpowiedzi na pytanie, kim jest kapłan (prezbiter, biskup), mimo jasnej nauki Magisterium Kościoła, zostały sprowadzone do funkcjonariusza, do pracy zawodowej.

Według biskupa seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w obliczu wzmożonego ataku na Kościół należy także przypomnieć prawdę wiary: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. – Ten artykuł wiary stawia Kościół na równi z wiarą w Boga Ojca, w Syna Bożego Jezusa Chrystusa i w Ducha Świętego. O świętości Kościoła decyduje obecność Boga w Kościele i przez Kościół w wiernych – podsumował rekolekcjonista.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: ks. Janusz Jezusek MSF

print