„Takie spotkania są okazją do tego, by wszyscy byli razem. Okazją, by przypomnieć sobie, że kolejarze są ludźmi służby” – powiedział diecezjalny duszpasterz kolejarzy ks. Krzysztof Buchholz. W bydgoskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa rodziny kolejarskie, dyrekcje zakładów i spółek, pracownicy, emeryci uczcili swoją patronkę – św. Katarzynę Aleksandryjską.

Centrum uroczystości stanowiła Msza Święta. Ksiądz Maciej Walter, który wygłosił kazanie, przypomniał, że każda ludzka praca jest godna szacunku i ma swoją wartość. – A jeśli jest to jeszcze praca tak społecznie doniosła, jak wasza, to tym bardziej. Wszak służycie komunikacji między ludźmi. Ludzie korzystają z waszych usług po to, by dotrzeć do konkretnego celu, jakim jest miejsce pracy, dom, szkoła, uniwersytet czy rodzina – mówił, zachęcając kolejarzy, by dawali odważne świadectwo wiary.

W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich obchodzi 25-lecie istnienia i działalności. W srebrny jubileusz wpisują się 23 lata działalności bydgoskiego koła. – Dziękujemy Panu Bogu za podarowany nam czas. Za to, że powołał, wybrał i obdarzył łaską uczestnictwa w swoim dziele, bo nie mamy wątpliwości, że nasze stowarzyszenie jest Jego dziełem. Wywodzimy się z najróżniejszych stanowisk w kolejarskiej strukturze, ale nauczeni i mający niejako we krwi poczucie służby i odpowiedzialności, odpowiedzieliśmy Panu Bogu „tak” na wezwanie, by – odkrywając świętość  w zwykłym, codziennym życiu – dążyć do świętości w małżeństwie, rodzinie, a  szczególnie na swoich posterunkach pracy na kolei – powiedziała Hanna Januszewska.

Za uczestnikami modlitwy ogólnopolska pielgrzymka kojarzy na Jasną Górę, która odbywała się już po raz 36. Jak co roku, specjalnym pociągiem z Bydgoszczy, Jeżewa, Laskowic, Inowrocławia, innych miejscowości położonych na trasie przejazdu, pielgrzymowało ponad 150 osób.

Wiceprezes Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich w Bydgoszczy Hanna Januszewska zaprosiła wszystkich kolejarzy, sympatyków kolei na spotkania formacyjne, które odbywają się w domu katechetycznym w każdy poniedziałek po pierwszym piątku miesiąca. Są one poprzedzone Mszą św. w kościele NSPJ przy pl. Piastowskim w Bydgoszczy o godz. 18.30.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Filip Sieradzki i Hanna Januszewska

print